Codevz Plus - en to de_DE translation catalogue (2011 entries)

en: %d Products
de_DE: %d Produkte

en: %s people are viewing this product right now
de_DE: %s Personen sehen sich dieses Produkt gerade an

en: %s people have added this product to their cart
de_DE: %s Personen haben dieses Produkt in den Warenkorb gelegt

en: %s person has added this product to their cart
de_DE: %s Person hat dieses Produkt in den Warenkorb gelegt

en: %s person is viewing this product right now
de_DE: %s Person sieht sich dieses Produkt gerade an

en: (Block in mobile)
de_DE: (Block auf mobilen Geräten)

en: (Center in mobile)
de_DE: (Zentrieren auf mobilen Geräten)

en: -1 means full content without readmore button
de_DE: -1 bedeutet voller Inhalt ohne Weiterlesen-Button

en: 100 | Thin
de_DE: 100 | Dünn

en: 1st open?
de_DE: Zuerst öffnen?

en: 2 Buttons
de_DE: 2 Schaltflächen

en: 2 Columns on mobile
de_DE: 2 Spalten auf Mobilgeräten

en: 200 | Extra Light
de_DE: 200 | Extra Leicht

en: 300 | Light
de_DE: 300 | Leicht

en: 360 Degree
de_DE: 360 Grad

en: 360 degree rotate image
de_DE: 360-Grad-Drehbild

en: 3rd Level
de_DE: 3. Ebene

en: 500 | Medium
de_DE: 500 | Mittel

en: 600 | Semi Bold
de_DE: 600 | Halbfett

en: 700 | Bold
de_DE: 700 | Fett

en: 800 | Extra Bold
de_DE: 800 | Extra Fett

en: 900 | High Bold
de_DE: 900 | Stark Fett

en: 9:00 to 16:30
de_DE: 9:00 bis 16:30

en: A cookie notice is a banner that pops up as the first thing, when visitors arrive on your website and tell your visitor that the site is using cookies and then asks visitors to accept this.
de_DE: Ein Cookie-Hinweis ist ein Banner, das als erstes erscheint, wenn Besucher auf Ihre Website kommen. Es informiert die Besucher darüber, dass die Website Cookies verwendet und bittet um deren Zustimmung.

en: AJAX Container
de_DE: AJAX-Container

en: About
de_DE: Über

en: Above filters
de_DE: Über den Filtern

en: Above filters on hover
de_DE: Über den Filtern beim Hover

en: Above title
de_DE: Über dem Titel

en: Absolute
de_DE: Absolut

en: Accent Color
de_DE: Akzentfarbe

en: Accept and close
de_DE: Akzeptieren und schließen

en: According to form width
de_DE: Entsprechend der Formularbreite

en: Accordion
de_DE: Akkordeon

en: Accordion, Toggle
de_DE: Akordeon, Umschalter

en: Action URL
de_DE: Aktions-URL

en: Activate first item
de_DE: Erstes Element aktivieren

en: Activate your theme to access all PRO features.
de_DE: Aktivieren Sie Ihr Theme, um auf alle PRO-Funktionen zuzugreifen.

en: Activate your theme with purchase code to access this feature.
de_DE: Aktivieren Sie Ihr Theme mit dem Kaufcode, um auf diese Funktion zuzugreifen.

en: Activated Icon
de_DE: Aktiviertes Symbol

en: Active Icons
de_DE: Aktive Symbole

en: Active Subtitle
de_DE: Aktiver Untertitel

en: Active Tab
de_DE: Aktive Registerkarte

en: Active Tab subtitle
de_DE: Untertitel der aktiven Registerkarte

en: Active filter
de_DE: Aktiver Filter

en: Active title
de_DE: Aktiver Titel

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add Custom StyleKit
de_DE: Benutzerdefiniertes StyleKit hinzufügen

en: Add Gallery
de_DE: Galerie hinzufügen

en: Add Image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Add Slide(s)
de_DE: Folien hinzufügen

en: Add anything in carousel
de_DE: Fügen Sie alles im Karussell hinzu

en: Add icon(s)
de_DE: Symbol(e) hinzufügen

en: Add images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: Add process rows
de_DE: Prozesszeilen hinzufügen

en: Add to cart
de_DE: In den Warenkorb

en: Add to cart title
de_DE: Titel zum Warenkorb hinzufügen

en: Add to compare
de_DE: Zum Vergleich hinzufügen

en: Add to wishlist
de_DE: Zur Wunschliste hinzufügen

en: Add track(s)
de_DE: Titel hinzufügen

en: Add your custom codes here such as google analytics.
de_DE: Fügen Sie hier Ihren benutzerdefinierten Code wie Google Analytics ein.

en: Adding
de_DE: Wird hinzugefügt

en: Adding a new badge to the product image, similar to a sale badge
de_DE: Hinzufügen eines neuen Abzeichens zum Produktbild, ähnlich wie ein Verkaufsabzeichen

en: Adding unlimited content as timeline
de_DE: Unbegrenzte Inhalte als Zeitstrahl hinzufügen

en: Additional CSS
de_DE: Zusätzliches CSS

en: Address
de_DE: Adresse

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Advertisement
de_DE: Anzeige

en: After
de_DE: Nachher

en: After Excerpt
de_DE: Nach dem Auszug

en: After Title
de_DE: Nach Titel

en: After header
de_DE: Nach Header

en: After image
de_DE: Nachher-Bild

en: After the page content loads, we'll smoothly animate the preloading screen out of view using a nice transition
de_DE: Nachdem der Seiteninhalt geladen wurde, animieren wir den Preload-Bildschirm mit einer schönen Übergangsanimation aus dem Blickfeld

en: After title
de_DE: Nachher-Titel

en: Ajax Search
de_DE: Ajax-Suche

en: Ajax search?
de_DE: Ajax-Suche?

en: Align
de_DE: Ausrichten

en: Alignment
de_DE: Ausrichtung

en: All Headers Sticky
de_DE: Alle Header Sticky

en: All Templates
de_DE: Alle Vorlagen

en: All badges
de_DE: Alle Abzeichen

en: All links
de_DE: Alle Links

en: All posts
de_DE: Alle Beiträge

en: All primary website colors will replace.
de_DE: Alle primären Website-Farben werden ersetzt.

en: All rows
de_DE: Alle Reihen

en: All secondary website colors will replace.
de_DE: Alle sekundären Website-Farben werden ersetzt.

en: All tabs
de_DE: Alle Registerkarten

en: Alphabetically, A-Z
de_DE: Alphabetisch, A-Z

en: Alphabetically, Z-A
de_DE: Alphabetisch, Z-A

en: Already registered? Sign In
de_DE: Bereits registriert? Anmelden

en: Alternative subtitle
de_DE: Alternativer Untertitel

en: Alternative title
de_DE: Alternativer Titel

en: Always open?
de_DE: Immer öffnen?

en: Always show details
de_DE: Details immer anzeigen

en: Always show overlay
de_DE: Overlay immer anzeigen

en: Always show overlay details
de_DE: Überlagerungsdetails immer anzeigen

en: Animate the preloading screen away from the viewport.
de_DE: Den Preload-Bildschirm aus dem Sichtbereich animieren.

en: Animated
de_DE: Animiert

en: Animated Text
de_DE: Animierter Text

en: Animated words
de_DE: Animierte Wörter

en: Animation & Class
de_DE: Animation & Klasse

en: Animation Delay
de_DE: Animationsverzögerung

en: Any charachters or HTML symbols are allowed
de_DE: Alle Zeichen oder HTML-Symbole sind erlaubt

en: Apostrophe s
de_DE: Apostroph s

en: Applies to any pages where you've set a sidebar containing widgets with titles.
de_DE: Gilt für alle Seiten, auf denen Sie eine Seitenleiste mit Widgets und Titeln festgelegt haben.

en: Archive Description
de_DE: Archivbeschreibung

en: Archive title
de_DE: Archivtitel

en: Archive, tag and category pages.
de_DE: Archive, Tag- und Kategorieseiten.

en: Are you sure you want paste on this StyleKit?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses StyleKit überschreiben möchten?

en: Are you sure you want reset this StyleKit?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses StyleKit zurücksetzen möchten?

en: Around element
de_DE: Um das Element herum

en: Arrow
de_DE: Pfeil

en: Arrow bottom
de_DE: Pfeil unten

en: Arrow bottom center
de_DE: Pfeil unten Mitte

en: Arrow color
de_DE: Pfeilfarbe

en: Arrow top
de_DE: Pfeil oben

en: Arrow top center
de_DE: Pfeil oben Mitte

en: Arrows
de_DE: Pfeile

en: Arrows inside carousel?
de_DE: Pfeile im Karussell?

en: Arrows position
de_DE: Position der Pfeile

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Assign the custom template section after the mobile header.
de_DE: Weisen Sie den benutzerdefinierten Vorlagenabschnitt nach dem mobilen Header zu.

en: Assign the custom template section before the mobile header.
de_DE: Weisen Sie den benutzerdefinierten Vorlagenabschnitt vor dem mobilen Header zu.

en: Attribute Box
de_DE: Attributbox

en: Attribute Color
de_DE: Attributfarbe

en: Attribute swatch type
de_DE: Typ der Attributswatch

en: Attribute(s)
de_DE: Attribut(e)

en: Author
de_DE: Autor

en: Author Avatar
de_DE: Autor-Avatar

en: Author and link
de_DE: Autor und Link

en: Author(s) ID
de_DE: Autor(en) ID

en: Auto play seconds
de_DE: Automatische Abspielzeit in Sekunden

en: Auto play?
de_DE: Automatisch abspielen?

en: Auto width detection?
de_DE: Automatische Breitenbestimmung?

en: Autoplay delay (ms)
de_DE: Automatischer Abspielverzögerung (ms)

en: Availablity
de_DE: Verfügbarkeit

en: Avatar, Author and Date
de_DE: Avatar, Autor und Datum

en: Average rating
de_DE: Durchschnittsbewertung

en: Awesome text animation
de_DE: Tolle Textanimation

en: BR Container
de_DE: BR-Container

en: BR Inner Row
de_DE: BR-Innere Reihe

en: Back
de_DE: Zurück

en: Back Button
de_DE: Zurück-Schaltfläche

en: Back Content
de_DE: Inhalt zurück

en: Back Title
de_DE: Titel zurück

en: Back box
de_DE: Rückbox

en: Back box?
de_DE: Rückseite der Box?

en: Back to homepage
de_DE: Zurück zur Startseite

en: Back to top
de_DE: Nach oben

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Background color for container is required.
de_DE: Hintergrundfarbe für Container ist erforderlich.

en: Background layer
de_DE: Hintergrundschicht

en: Background particles
de_DE: Hintergrundpartikel

en: Background stretch
de_DE: Hintergrunddehnung

en: Backtotop icon
de_DE: Nach-oben-Symbol

en: Backup / Reset
de_DE: Sicherung / Zurücksetzen

en: Badge
de_DE: Abzeichen

en: Badge styling
de_DE: Abzeichen-Stil

en: Banner Group
de_DE: Banner-Gruppe

en: Banner description
de_DE: Banner-Beschreibung

en: Banner title
de_DE: Banner-Titel

en: Bar
de_DE: Leiste

en: Before
de_DE: Vorher

en: Before After
de_DE: Vorher Nachher

en: Before Title
de_DE: Vor Titel

en: Before closing &lt;/body&gt;
de_DE: Vor dem Schließen von &lt;/body&gt;

en: Before closing &lt;/head&gt;
de_DE: Vor dem Schließen von &lt;/head&gt;

en: Before header
de_DE: Vor Header

en: Before image
de_DE: Vorher-Bild

en: Before title
de_DE: Vorher-Titel

en: Below title
de_DE: Unter dem Titel

en: Bend In
de_DE: Einfaltung

en: Best Selling
de_DE: Bestseller

en: Best Selling Products
de_DE: Bestseller Produkte

en: Big ads image
de_DE: Großes Anzeigenbild

en: Big ads link
de_DE: Link zur großen Anzeige

en: Block Position
de_DE: Blockposition

en: Block Reveal
de_DE: Block Enthüllung

en: Block Reveal Effect
de_DE: Block Enthüllungseffekt

en: Block reveal down
de_DE: Block nach unten enthüllen

en: Block reveal left
de_DE: Block nach links enthüllen

en: Block reveal right
de_DE: Block nach rechts enthüllen

en: Block reveal up
de_DE: Block nach oben enthüllen

en: Block | Center
de_DE: Block | Mitte

en: Block | Left
de_DE: Block | Links

en: Block | Right
de_DE: Block | Rechts

en: Blockquote
de_DE: Zitatblock

en: Blur
de_DE: Unschärfe

en: Blur others
de_DE: Andere unscharf machen

en: Blurred
de_DE: Verschwommen

en: Bob
de_DE: Nicken

en: Bob loop
de_DE: Bob-Loop

en: Body
de_DE: Seitenkörper

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Border dashed
de_DE: Gestrichelter Rahmen

en: Border dotted
de_DE: Gepunkteter Rahmen

en: Border inner
de_DE: Innerer Rahmen

en: Border size
de_DE: Rahmengröße

en: Border size around element.
de_DE: Rahmengröße um das Element.

en: Border solid
de_DE: Fester Rahmen

en: Both Elementor and WPBakery Page Builder are active. For better site speed and performance, it's recommended to keep only one page builder activate at a time.
de_DE: Sowohl Elementor als auch WPBakery Page Builder sind aktiv. Für eine bessere Seitenladegeschwindigkeit und -leistung wird empfohlen, nur einen Page Builder gleichzeitig aktiviert zu lassen.

en: Both Side
de_DE: Beide Seiten

en: Both Sidebar
de_DE: Beide Seitenleisten

en: Both Sidebar Left
de_DE: Beide Seitenleisten links

en: Both Sidebar Right
de_DE: Beide Seitenleisten rechts

en: Both Sidebar Small
de_DE: Beide kleine Seitenleisten

en: Both Sides
de_DE: Beide Seiten

en: Both bottom center
de_DE: Beide unten in der Mitte

en: Both bottom left
de_DE: Beide unten links

en: Both bottom right
de_DE: Beide unten rechts

en: Both side
de_DE: Beide Seiten

en: Both top center
de_DE: Beide oben in der Mitte

en: Both top left
de_DE: Beide oben links

en: Both top right
de_DE: Beide oben rechts

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Bottom Center
de_DE: Unten in der Mitte

en: Bottom Flip Horizontal
de_DE: Unten horizontal umdrehen

en: Bottom Left
de_DE: Unten links

en: Bottom Right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom To Top
de_DE: Von unten nach oben

en: Bottom center
de_DE: Unten in der Mitte

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: Bottom left / right
de_DE: Unten links / rechts

en: Bottom offset
de_DE: Unterer Abstand

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom to Top
de_DE: Unten nach oben

en: Bounce
de_DE: Springen

en: Box Shadow
de_DE: Box-Schatten

en: Box container
de_DE: Boxcontainer

en: Box type
de_DE: Boxtyp

en: Box width
de_DE: Boxbreite

en: Boxed
de_DE: Gekachelt

en: Boxed Margin
de_DE: Kachel-Rand

en: Brand
de_DE: Marke

en: Brand Background
de_DE: Markenhintergrund

en: Brand Background on Hover
de_DE: Markenhintergrund bei Hover

en: Brand Colors
de_DE: Markenfarben

en: Brand Colors on Hover
de_DE: Markenfarben bei Hover

en: Brand tab?
de_DE: Marken-Registerkarte?

en: Brands
de_DE: Marken

en: Breadcrumbs
de_DE: Brotkrumen

en: Breadcrumbs + title above content
de_DE: Brotkrumen + Titel über dem Inhalt

en: Breadcrumbs and Title
de_DE: Brotkrumen und Titel

en: Breadcrumbs and title above content
de_DE: Brotkrumen und Titel über dem Inhalt

en: Breadcrumbs right
de_DE: Brotkrumen rechts

en: Bubble
de_DE: Blase

en: Businessman
de_DE: Geschäftsmann

en: Buttom Center
de_DE: Unten in der Mitte

en: Buttom Left
de_DE: Unten links

en: Buttom Right
de_DE: Unten rechts

en: Button
de_DE: Schaltfläche

en: Button 1
de_DE: Schaltfläche 1

en: Button 2
de_DE: Schaltfläche 2

en: Button Effect
de_DE: Schaltflächeneffekt

en: Button Icon
de_DE: Button-Icon

en: Button Link
de_DE: Schaltflächenlink

en: Button Position
de_DE: Button-Position

en: Button Style
de_DE: Schaltflächenstil

en: Button Title
de_DE: Button-Titel

en: Button icon
de_DE: Schaltflächen-Symbol

en: Button position
de_DE: Button-Position

en: Button styling
de_DE: Button-Stil

en: Button title
de_DE: Schaltflächenbezeichnung

en: Buttons
de_DE: Schaltflächen

en: Buttons stick together
de_DE: Buttons kleben zusammen

en: Call to Action
de_DE: Handlungsaufforderung

en: Can't find user with this information
de_DE: Kann Benutzer mit diesen Informationen nicht finden

en: Canvas particles container
de_DE: Partikel-Container

en: Capitalize
de_DE: Großschreibung

en: Caption
de_DE: Bildunterschrift

en: Carousel
de_DE: Karussell

en: Carousel Dots
de_DE: Karussell-Punkte

en: Carousel Slider
de_DE: Karussell-Slider

en: Carousel arrows
de_DE: Karussellpfeile

en: Carousel dots
de_DE: Karussellpunkte

en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: Cart Remove
de_DE: Warenkorb entfernen

en: Cart Style
de_DE: Warenkorb-Stil

en: Cart Thumbnail
de_DE: Warenkorb-Vorschaubild

en: Cart checkout
de_DE: Warenkorb-Checkout

en: Cart notification
de_DE: Warenkorbbenachrichtigung

en: Cart notification?
de_DE: Warenkorbbenachrichtigung?

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Categories list
de_DE: Kategorienliste

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Category ID
de_DE: Kategorie-ID

en: Category ID exclude
de_DE: Kategorie-ID ausschließen

en: Category ID include
de_DE: Kategorie-ID einbeziehen

en: Category Taxonomy
de_DE: Kategorietaxonomie

en: Category selection
de_DE: Kategoriewahl

en: Category selection?
de_DE: Kategoriewahl?

en: Category slug
de_DE: Kategorie-Slug

en: Category title
de_DE: Kategorietitel

en: Category(s)
de_DE: Kategorie(n)

en: Center
de_DE: Zentrieren

en: Center Mode
de_DE: Zentrierter Modus

en: Center To Sides
de_DE: Von der Mitte zu den Seiten

en: Center center
de_DE: Zentrum Zentrum

en: Center horizontal
de_DE: Horizontal zentrieren

en: Center mode?
de_DE: Zentrierungsmodus?

en: Center on Mobile?
de_DE: Zentrieren auf Mobilgerät?

en: Center on mobile
de_DE: Zentrum auf Mobilgeräten

en: Center on mobile?
de_DE: Zentrieren auf Mobilgerät?

en: Center padding
de_DE: Zentrierungsabstand

en: Center position
de_DE: Zentrierte Position

en: Center relative
de_DE: Zentrum relativ

en: Center slide
de_DE: Zentrieren Sie die Folie

en: Center slide styling
de_DE: Stil der mittleren Folie

en: Center to Bottom
de_DE: Zentrum nach unten

en: Center to Left
de_DE: Zentrum nach links

en: Center to Right
de_DE: Zentrum nach rechts

en: Center to Top
de_DE: Zentrum nach oben

en: Center vertical
de_DE: Vertikal zentrieren

en: Characters
de_DE: Zeichen

en: Checkout Coupon
de_DE: Checkout-Gutschein

en: Checkout steps
de_DE: Checkout-Schritte

en: Choose
de_DE: Auswählen

en: Choose Filter
de_DE: Filter wählen

en: Choose between image, percentage and or custom HTML code.
de_DE: Wählen Sie zwischen Bild, Prozent und benutzerdefiniertem HTML-Code.

en: Choose filters
de_DE: Filter auswählen

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Circle 2
de_DE: Kreis 2

en: Circle Fade
de_DE: Kreis verblassen

en: Circle Outline
de_DE: Kreisrand

en: Circle outline
de_DE: Kreisumriss

en: Circles
de_DE: Kreise

en: Cite
de_DE: Zitat

en: Class
de_DE: Klasse

en: Clear
de_DE: Leeren

en: Click mode
de_DE: Klickmodus

en: Clickable box?
de_DE: Klickbare Box?

en: Client
de_DE: Kunde

en: Clients
de_DE: Kunden

en: Clients testimonials
de_DE: Kundenbewertungen

en: Clone
de_DE: Klonen

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close icon
de_DE: Schließen-Symbol

en: Codevz plus elements
de_DE: Codevz Plus-Elemente

en: Collapse
de_DE: Einklappen

en: Collapsible content, Accordion & Toggle
de_DE: Zusammenklappbarer Inhalt, Akkordeon & Umschalter

en: Color
de_DE: Farbe

en: Color 2
de_DE: Farbe 2

en: Color Mode
de_DE: Farbmodus

en: Color mode
de_DE: Farbmodus

en: Color mode?
de_DE: Farbenmodus?

en: Color or Image
de_DE: Farbe oder Bild

en: Color scheme
de_DE: Farbschema

en: Colors & Styling
de_DE: Farben & Stil

en: Column
de_DE: Spalte

en: Columnar
de_DE: Säulenförmig

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comment Count
de_DE: Kommentaranzahl

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Compare
de_DE: Vergleichen

en: Compare icon
de_DE: Vergleichssymbol

en: Comparision
de_DE: Vergleich

en: Contact
de_DE: Kontakt

en: Contact Form
de_DE: Kontaktformular

en: Contact Form 7
de_DE: Kontaktformular 7

en: Contact Form 7 Pro
de_DE: Kontaktformular 7 Pro

en: Contact Icon
de_DE: Kontakt-Icon

en: Contact form 1
de_DE: Kontaktformular 1

en: Container Background
de_DE: Container-Hintergrund

en: Container height
de_DE: Containerhöhe

en: Container styling
de_DE: Container-Stil

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Content Box
de_DE: Inhaltsbox

en: Content Type
de_DE: Inhaltstyp

en: Content Width
de_DE: Inhaltsbreite

en: Content in Grid?
de_DE: Inhalt im Raster?

en: Content medium window
de_DE: Inhalt mittleres Fenster

en: Content on any places
de_DE: Inhalte an beliebigen Orten

en: Content position
de_DE: Inhaltsposition

en: Content styling
de_DE: Inhalt-Stil

en: Content type
de_DE: Inhaltstyp

en: Continue shopping
de_DE: Einkauf fortsetzen

en: Contnet
de_DE: Inhalt

en: Cookie Notice
de_DE: Cookie-Hinweis

en: Copied
de_DE: Kopiert

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Could not be found. Please create a new one from the Revolution Slider menu
de_DE: Konnte nicht gefunden werden. Bitte erstellen Sie einen neuen im Revolution Slider-Menü

en: Count
de_DE: Anzahl

en: Count Style
de_DE: Zählstil

en: Count down
de_DE: Rückwärts zählen

en: Count dropdown
de_DE: Zahlen-Dropdown

en: Count to certain number
de_DE: Zähle bis zu einer bestimmten Zahl

en: Count up
de_DE: Vorwärts zählen

en: Counter
de_DE: Zähler

en: Counts
de_DE: Zählungen

en: Counts numbers
de_DE: Zahl der Zählungen

en: Counts seperator
de_DE: Zähltrennzeichen

en: Create a template or page and assign it as custom template here.
de_DE: Erstellen Sie eine Vorlage oder Seite und weisen Sie sie hier als benutzerdefinierte Vorlage zu.

en: Create custom sticky
de_DE: Benutzerdefinierten Sticky erstellen

en: Creating space around an element, INSIDE of any defined margins and borders. Can set using px, %, em, ...
de_DE: Erstellt Abstand um ein Element, INNERHALB der definierten Ränder und Rahmen. Kann mit px, %, em, ... festgelegt werden.

en: Creating space around an element, OUTSIDE of any defined borders. Can set using px, %, em, auto, ...
de_DE: Erstellt Abstand um ein Element, AUSSERHALB der definierten Rahmen. Kann mit px, %, em, auto, ... festgelegt werden.

en: Cross ( ┼ )
de_DE: Kreuz ( ┼ )

en: Currency
de_DE: Währung

en: Current Language
de_DE: Aktuelle Sprache

en: Cursor image
de_DE: Cursor-Bild

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Custom 1
de_DE: Benutzerdefiniert 1

en: Custom 2
de_DE: Benutzerdefiniert 2

en: Custom 3
de_DE: Benutzerdefiniert 3

en: Custom 4
de_DE: Benutzerdefiniert 4

en: Custom 5
de_DE: Benutzerdefiniert 5

en: Custom 6
de_DE: Benutzerdefiniert 6

en: Custom 7
de_DE: Benutzerdefiniert 7

en: Custom 8
de_DE: Benutzerdefiniert 8

en: Custom Ads
de_DE: Benutzerdefinierte Anzeigen

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: Custom Codes
de_DE: Benutzerdefinierter Code

en: Custom Color
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom Image
de_DE: Benutzerdefiniertes Bild

en: Custom JS
de_DE: Benutzerdefiniertes JS

en: Custom Meta
de_DE: Benutzerdefinierte Meta

en: Custom Nav Menu
de_DE: Benutzerdefiniertes Navigationsmenü

en: Custom Page
de_DE: Benutzerdefinierte Seite

en: Custom Page Content
de_DE: Benutzerdefinierter Seiteninhalt

en: Custom Rotate
de_DE: Benutzerdefinierte Rotation

en: Custom Shortcode
de_DE: Benutzerdefinierter Shortcode

en: Custom Single Styles?
de_DE: Benutzerdefinierte Einzelstile?

en: Custom StyleKits
de_DE: Benutzerdefinierte StyleKits

en: Custom Template
de_DE: Benutzerdefinierte Vorlage

en: Custom Text
de_DE: Benutzerdefinierter Text

en: Custom Width
de_DE: Benutzerdefinierte Breite

en: Custom button link
de_DE: Benutzerdefinierter Button-Link

en: Custom button title
de_DE: Benutzerdefinierter Button-Titel

en: Custom class
de_DE: Benutzerdefinierte Klasse

en: Custom code
de_DE: Benutzerdefinierter Code

en: Custom color
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom footer
de_DE: Benutzerdefinierte Fußzeile

en: Custom footer is ON
de_DE: Benutzerdefinierter Footer ist AKTIV

en: Custom header
de_DE: Benutzerdefinierte Kopfzeile

en: Custom header is ON
de_DE: Benutzerdefinierter Header ist AKTIV

en: Custom item(s)
de_DE: Benutzerdefinierte Element(e)

en: Custom link
de_DE: Benutzerdefinierter Link

en: Custom list with icon
de_DE: Benutzerdefinierte Liste mit Symbol

en: Custom login link
de_DE: Benutzerdefinierter Anmelde-Link

en: Custom logo
de_DE: Benutzerdefiniertes Logo

en: Custom menu
de_DE: Benutzerdefiniertes Menü

en: Custom menu list
de_DE: Benutzerdefinierte Menüliste

en: Custom meta name
de_DE: Benutzerdefinierter Meta-Name

en: Custom newsletter form
de_DE: Benutzerdefinierte Newsletter-Form

en: Custom position
de_DE: Benutzerdefinierte Position

en: Custom product meta
de_DE: Benutzerdefinierte Produkt-Meta

en: Custom shortcode as mega menu
de_DE: Benutzerdefinierter Shortcode als Mega-Menü

en: Custom size
de_DE: Benutzerdefinierte Größe

en: Custom sticky
de_DE: Benutzerdefiniertes Sticky

en: Custom text
de_DE: Benutzerdefinierter Text

en: Custom theme icons
de_DE: Benutzerdefinierte Theme-Icons

en: Custom width
de_DE: Benutzerdefinierte Breite

en: Customer
de_DE: Kunde

en: Customisable google map
de_DE: Anpassbare Google-Karte

en: Customizable box
de_DE: Anpassbare Box

en: Customizable image
de_DE: Anpassbares Bild

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Dark Mode
de_DE: Dunkelmodus

en: Dark text?
de_DE: Dunkler Text?

en: Dashed
de_DE: Gestrichelt

en: Date
de_DE: Datum

en: Date styling
de_DE: Datumsstil

en: Day
de_DE: Tag

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Icon
de_DE: Standard-Icon

en: Default Marker
de_DE: Standardmarker

en: Default and activated icons
de_DE: Standard- und aktivierte Symbole

en: Default center
de_DE: Standardzentrum

en: Default icon
de_DE: Standard-Symbol

en: Default output for product attributes' variations in HTML: dropdowns or swatches.
de_DE: Standardausgabe für Variationen der Produktattribute in HTML: Dropdowns oder Swatches.

en: Default with children
de_DE: Standard mit Untermenüs

en: Delay Seconds
de_DE: Verzögerung in Sekunden

en: Delay seconds
de_DE: Verzögerung in Sekunden

en: Delimiter
de_DE: Trennzeichen

en: Delivery method
de_DE: Liefermethode

en: Demo Importer
de_DE: Demo-Importer

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description after title
de_DE: Beschreibung nach Titel

en: Description before title
de_DE: Beschreibung vor Titel

en: Description below
de_DE: Beschreibung darunter

en: Description position?
de_DE: Positionsbeschreibung?

en: Details align
de_DE: Details ausrichten

en: Direct Link
de_DE: Direktlink

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disable Dots
de_DE: Punkte deaktivieren

en: Disable RTL numbers
de_DE: RTL-Nummern deaktivieren

en: Disable Responsive
de_DE: Responsive deaktivieren

en: Disable comma?
de_DE: Komma deaktivieren?

en: Disable comments
de_DE: Kommentare deaktivieren

en: Disable features
de_DE: Funktionen deaktivieren

en: Disable lightbox
de_DE: Lightbox deaktivieren

en: Disable links?
de_DE: Links deaktivieren?

en: Disable slides links?
de_DE: Schaltflächenverlinkungen deaktivieren?

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Display & Position
de_DE: Anzeige & Position

en: Display post types posts
de_DE: Beitragsarten anzeigen

en: Display the sale percentage as "-50%" instead of a sale badge
de_DE: Anzeige des Verkaufsprozentsatzes als "-50%" anstelle eines Verkaufsabzeichens

en: Displaying a notification message when a product has been successfully added to the cart
de_DE: Anzeige einer Benachrichtigung, wenn ein Produkt erfolgreich in den Warenkorb gelegt worden ist

en: Displaying an SVG cover for posts lacking a featured image
de_DE: Anzeige eines SVG-Covers für Beiträge, die kein Bild enthalten

en: Displaying the short description of products under the title and category
de_DE: Die kurze Beschreibung der Produkte unter dem Titel und der Kategorie anzeigen

en: Divider
de_DE: Teiler

en: Dots
de_DE: Punkte

en: Dots Container
de_DE: Punktecontainer

en: Dots container
de_DE: Punktcontainer

en: Dots inside carousel?
de_DE: Punkte im Karussell?

en: Dots position
de_DE: Position der Punkte

en: Dots styling
de_DE: Punkt-Stil

en: Dotted
de_DE: Gepunktet

en: Double
de_DE: Doppelt

en: Down
de_DE: Nach unten

en: Drag element or manually set e.g. 10%
de_DE: Element ziehen oder manuell einstellen z. B. 10%

en: Draggable container
de_DE: Verschiebbarer Container

en: Drop
de_DE: Tropfen

en: Dropcap
de_DE: Eingangsletter

en: Dropcap Border
de_DE: Eingangsletter-Rahmen

en: Duplicate
de_DE: Duplizieren

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Duration seconds
de_DE: Dauer in Sekunden

en: EDD Settings
de_DE: EDD-Einstellungen

en: EDD Styling
de_DE: EDD-Stil

en: Easy Digital Download
de_DE: Einfache digitale Downloads

en: Edge
de_DE: Kante

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Gallery
de_DE: Galerie bearbeiten

en: Effect
de_DE: Effekt

en: Effect duration
de_DE: Effektdauer

en: Effects
de_DE: Effekte

en: Element position
de_DE: Elementposition

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email sent, Please check your email
de_DE: E-Mail gesendet, bitte überprüfen Sie Ihre E-Mail

en: Embed
de_DE: Einbetten

en: Empty
de_DE: Leer

en: Enable mouse wheel?
de_DE: Mausrad aktivieren?

en: Enable this option to convert your website into the web application. A progressive web app (PWA) is an app that's built using web platform technologies, but that provides a user experience like that of a platform-specific app
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um Ihre Website in eine Webanwendung zu konvertieren. Eine progressive Webanwendung (PWA) ist eine Anwendung, die mit Webplattform-Technologien erstellt wird, aber ein Benutzererlebnis wie bei einer plattformspezifischen Anwendung bietet

en: Enable this option you will be able to override single posts styling for this post type.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um das Styling von Einzelbeiträgen für diese Beitragsart zu überschreiben.

en: End
de_DE: Ende

en: Enlarge the post thumbnails to a size larger than their current dimensions
de_DE: Vergrößern Sie die Miniaturansichten der Beiträge auf eine Größe, die größer ist als ihre aktuellen Abmessungen

en: Enter image size (e.g: "thumbnail", "medium", "large", "full"), Alternatively enter size in pixels (e.g: 200x100 (Width x Height)).
de_DE: Geben Sie die Bildgröße ein (z. B. "Vorschaubild", "mittel", "groß", "voll"), alternativ geben Sie die Größe in Pixeln ein (z. B. 200x100 (Breite x Höhe)).

en: Enter the term slug
de_DE: Geben Sie den Term-Slug ein

en: Enter your MP3 URL
de_DE: Geben Sie Ihre MP3-URL ein

en: Enter your Title
de_DE: Geben Sie Ihren Titel ein

en: Enter your URL
de_DE: Geben Sie Ihre URL ein

en: Enter your email ...
de_DE: Geben Sie Ihre E-Mail ein ...

en: Enter your subtitle
de_DE: Geben Sie Ihren Untertitel ein

en: Even / Odd
de_DE: Gerade / Ungerade

en: Events timeline
de_DE: Ereignis-Zeitleiste

en: Everytime open on page start loading
de_DE: Jedes Mal beim Laden der Seite öffnen

en: Everytime open when page fully loaded
de_DE: Jedes Mal öffnen, wenn die Seite vollständig geladen ist

en: Example for MailChimp: MERGE0
de_DE: Beispiel für MailChimp: MERGE0

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Excerpt By
de_DE: Auszug nach

en: Excerpt by
de_DE: Auszug nach

en: Excerpt lenght
de_DE: Auszugslänge

en: Exclude Category(s)
de_DE: Kategorie(n) ausschließen

en: Exclude Tag
de_DE: Tag ausschließen

en: Exclude Tag ID
de_DE: Tag-ID ausschließen

en: Exclude Tags
de_DE: Tags ausschließen

en: Exclude admin
de_DE: Admin ausschließen

en: Exclusive Ads
de_DE: Exklusive Anzeigen

en: Expand/collapse panel designed to optimize the display of content in limited spaces by means of an “expand/collapse” system.
de_DE: Erweiterungs-/Zusammenklapp-Panel, das entwickelt wurde, um die Anzeige von Inhalten in begrenzten Räumen durch ein "Erweiterungs-/Zusammenklappsystem" zu optimieren.

en: Expire message
de_DE: Ablaufnachricht

en: Expired message
de_DE: Ablaufnachricht

en: Export and Download Backup
de_DE: Backup exportieren und herunterladen

en: Extra Class
de_DE: Zusätzliche Klasse

en: Extra Panel
de_DE: Extras Panel

en: Extra class
de_DE: Zusätzliche Klasse

en: FAQ
de_DE: Häufig gestellte Fragen

en: FAQ tab
de_DE: FAQ-Registerkarte

en: FAQ tab?
de_DE: FAQ-Registerkarte?

en: Fade
de_DE: Verblassen

en: Fade In
de_DE: Einblenden

en: Fade In Bottom
de_DE: Unten einblenden

en: Fade In Left
de_DE: Links einblenden

en: Fade In Right
de_DE: Rechts einblenden

en: Fade In Top
de_DE: Oben einblenden

en: Fade Out/In
de_DE: Ausblenden/Einblenden

en: Fade To Bottom
de_DE: Überblenden nach unten

en: Fade To Left
de_DE: Überblenden nach links

en: Fade To Right
de_DE: Überblenden nach rechts

en: Fade To Top
de_DE: Überblenden nach oben

en: Fade in Bottom
de_DE: Unten einblenden

en: Fade in Left
de_DE: Links einblenden

en: Fade in Right
de_DE: Rechts einblenden

en: Fade in Top
de_DE: Oben einblenden

en: Fade mode?
de_DE: Verblassenmodus?

en: Fall Perspective
de_DE: Fallperspektive

en: Fancy animation
de_DE: Fancy-Animation

en: Fancy delay
de_DE: Fancy-Verzögerung

en: Fancy letters
de_DE: Fancy-Buchstaben

en: Fancy line
de_DE: Fancy-Linie

en: Fancy speed
de_DE: Fancy-Geschwindigkeit

en: Fancy words
de_DE: Fancy-Wörter

en: Fast Fade
de_DE: Schnelle Überblendung

en: Fast Spinner
de_DE: Schneller Spinner

en: Featured
de_DE: Ausgewählt

en: Featured Products
de_DE: Empfohlene Produkte

en: Featured image
de_DE: Beitragsbild

en: Features
de_DE: Funktionen

en: Feild
de_DE: Feld

en: Field
de_DE: Feld

en: Field 1
de_DE: Feld 1

en: Field 10
de_DE: Feld 10

en: Field 11
de_DE: Feld 11

en: Field 12
de_DE: Feld 12

en: Field 13
de_DE: Feld 13

en: Field 14
de_DE: Feld 14

en: Field 15
de_DE: Feld 15

en: Field 2
de_DE: Feld 2

en: Field 3
de_DE: Feld 3

en: Field 4
de_DE: Feld 4

en: Field 5
de_DE: Feld 5

en: Field 6
de_DE: Feld 6

en: Field 7
de_DE: Feld 7

en: Field 8
de_DE: Feld 8

en: Field 9
de_DE: Feld 9

en: Fill Down
de_DE: Nach unten füllen

en: Fill Left
de_DE: Nach links füllen

en: Fill Right
de_DE: Nach rechts füllen

en: Fill Up
de_DE: Nach oben füllen

en: Fill with another carousel class, e.g. my_carousel_2, then add my_carousel_1 to second carousel
de_DE: Füllen Sie mit einer anderen Karussell-Klasse, z.B. my_carousel_2, und fügen Sie my_carousel_1 zum zweiten Karussell hinzu

en: Filled left
de_DE: Links ausgefüllt

en: Filled right
de_DE: Rechts ausgefüllt

en: Filter & Search
de_DE: Filter & Suche

en: Filter and Search
de_DE: Filtern und Suchen

en: Filter by authors
de_DE: Nach Autoren filtern

en: Filter by posts
de_DE: Nach Beiträgen filtern

en: Filter items count
de_DE: Anzahl der Filterelemente

en: Filter(s)
de_DE: Filter

en: Filters
de_DE: Filter

en: Filters & Search
de_DE: Filter & Suche

en: Filters delimiter
de_DE: Filtertrennzeichen

en: Filters items count?
de_DE: Anzahl der Filterelemente?

en: Filters styling
de_DE: Filter-Stil

en: Find your location Lat and Long from
de_DE: Finden Sie Ihren Standort Breitengrad und Längengrad von

en: First load fade
de_DE: Erstes Laden verblassen

en: Fixed Side
de_DE: Feste Seite

en: Fixed bottom?
de_DE: Unten fixiert?

en: Fixed footer
de_DE: Fester Footer

en: Fixed navigation bars allow visitors to quickly access the main site links, remaining constantly visible at the bottom of the website
de_DE: Feste Navigationsleisten ermöglichen es den Besuchern, schnell auf die wichtigsten Links der Website zuzugreifen, da sie ständig am unteren Ende der Website sichtbar bleiben

en: Flag
de_DE: Flagge

en: Flash
de_DE: Blitz

en: Flat?
de_DE: Flach?

en: Flip
de_DE: Umdrehen

en: Flip Horizontal
de_DE: Horizontal umdrehen

en: Flip Vertical
de_DE: Vertikal umdrehen

en: Flow root
de_DE: Flow-Root

en: Focus
de_DE: Fokus

en: Font Family
de_DE: Schriftart

en: Font Size
de_DE: Schriftgröße

en: Font family
de_DE: Schriftfamilie

en: Footer
de_DE: Fußzeile

en: Footer Widgets
de_DE: Footer-Widgets

en: For hashtag # is required before word
de_DE: Für Hashtag ist # vor dem Wort erforderlich

en: For opening in lightbox use #
de_DE: Zum Öffnen im Leuchtkasten verwenden Sie #

en: Forgot password link
de_DE: Passwort vergessen-Link

en: Forgot your password? Get help
de_DE: Passwort vergessen? Hilfe erhalten

en: Form
de_DE: Formular

en: Forums
de_DE: Foren

en: Frames Count
de_DE: Anzahl der Frames

en: Frames count
de_DE: Anzahl der Frames

en: Free Line
de_DE: Freie Linie

en: Free Position Element
de_DE: Element mit freier Position

en: From Down
de_DE: Von unten

en: From Left
de_DE: Von links

en: From Right
de_DE: Von rechts

en: From Up
de_DE: Von oben

en: Full Center
de_DE: Vollzentrum

en: Full height
de_DE: Volle Höhe

en: Full opacity
de_DE: Volle Opazität

en: Full screen
de_DE: Vollbild

en: Fullscreen
de_DE: Vollbild

en: Fullwide according to header
de_DE: Vollbreite gemäß Kopfzeile

en: Fullwide according to window
de_DE: Vollbreite gemäß Fenster

en: Fullwidth
de_DE: Volle Breite

en: Fully customizable
de_DE: Vollständig anpassbar

en: GO PRO
de_DE: PRO werden

en: Gallery
de_DE: Galerie

en: Gallery items
de_DE: Galerieelemente

en: Gallery type
de_DE: Galerietyp

en: Gap
de_DE: Abstand

en: Gap between slides
de_DE: Lücke zwischen Folien

en: General
de_DE: Allgemein

en: General Posts
de_DE: Allgemeine Beiträge

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: General styling for all post types single posts located in the
de_DE: Allgemeiner Stil für alle Beitragsarten einzelner Beiträge, die sich in der

en: Generate the arc for lines around element, e.g. 10px or manually set with this four positions respectively: <br />Top Right Bottom Left <br/><br/>e.g. 10px 10px 10px 10px
de_DE: Erzeuge den Bogen für Linien um das Element, z. B. 10px oder manuell mit diesen vier Positionen: <br />Oben Rechts Unten Links <br/><br/>z. B. 10px 10px 10px 10px

en: Get
de_DE: Abrufen

en: Get your API Key from
de_DE: Holen Sie sich Ihren API-Schlüssel von

en: Ghost Icon
de_DE: Geistersymbol

en: Glare
de_DE: Blendung

en: Go to Theme Options > Header > Social Icons for add or remove social icons
de_DE: Gehen Sie zu Theme-Optionen > Header > Soziale Icons, um soziale Icons hinzuzufügen oder zu entfernen

en: Google API Key
de_DE: Google API-Schlüssel

en: Google Map
de_DE: Google Karte

en: Grab
de_DE: Greifen

en: Gradient Title
de_DE: Gradienttitel

en: Grayscale
de_DE: Graustufen

en: Grayscale Effect?
de_DE: Graustufen-Effekt?

en: Grayscale on hover
de_DE: Graustufen beim Hover

en: Grid
de_DE: Raster

en: Grid regular work process
de_DE: Regulärer Arbeitsprozess in Raster

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group of layered items
de_DE: Gruppe von geschichteten Elementen

en: Grow rotate left
de_DE: Wachsen und nach links drehen

en: Grow rotate right
de_DE: Wachsen und nach rechts drehen

en: Growth
de_DE: Wachstum

en: HTML tag
de_DE: HTML-Tag

en: Half Highlight
de_DE: Halb Hervorheben

en: Handle
de_DE: Griff

en: Handle
de_DE: Griff

en: Header
de_DE: Kopfzeile

en: Header + Header bottom bar
de_DE: Header + Header-Unterleiste

en: Header - Menu
de_DE: Header - Menü

en: Header - Search
de_DE: Header - Suche

en: Header - Shopping Cart
de_DE: Header - Warenkorb

en: Header - Wishlist
de_DE: Header - Wunschliste

en: Header Bottom Bar
de_DE: Untere Kopfzeilenleiste

en: Header Position
de_DE: Kopfzeilenposition

en: Header Settings
de_DE: Kopfzeilen-Einstellungen

en: Header Top Bar
de_DE: Obere Kopfzeilenleiste

en: Header after title
de_DE: Kopfzeile nach Titel

en: Header banner
de_DE: Kopfzeilen-Banner

en: Header before title
de_DE: Kopfzeile vor Titel

en: Header buttons
de_DE: Header-Schaltflächen

en: Header cart zero number
de_DE: Header-Warenkorb Nullzahl

en: Header container
de_DE: Kopfzeile Container

en: Header position
de_DE: Kopfzeilenposition

en: Header top bar + Header
de_DE: Header-Oberleiste + Header

en: Header top bar + Header bottom bar
de_DE: Header-Oberleiste + Header-Unterleiste

en: Heading
de_DE: Überschrift

en: Headline
de_DE: Überschrift

en: Headlines
de_DE: Überschriften

en: Height
de_DE: Höhe

en: Height of line
de_DE: Höhe der Linie

en: Height on Mobile
de_DE: Höhe auf Mobilgerät

en: Height on Tablet
de_DE: Höhe auf Tablet

en: Here
de_DE: Hier

en: Hero Section
de_DE: Hero-Bereich

en: Hexagon Icon
de_DE: Sechseck-Symbol

en: Hide
de_DE: Verbergen

en: Hide Activation menu
de_DE: Aktivierungsmenü ausblenden

en: Hide Breadcrumbs
de_DE: Brotkrumen ausblenden

en: Hide Change Log
de_DE: Änderungsprotokoll ausblenden

en: Hide Dashboard Envato logo
de_DE: Dashboard-Envato-Logo ausblenden

en: Hide Demo importer menu
de_DE: Demo-Importer-Menü ausblenden

en: Hide Documentation
de_DE: Dokumentation ausblenden

en: Hide Elements videos
de_DE: Elementvideos ausblenden

en: Hide Empty
de_DE: Leere ausblenden

en: Hide F.A.Q
de_DE: FAQ ausblenden

en: Hide Footer
de_DE: Fußzeile ausblenden

en: Hide Header
de_DE: Kopfzeile ausblenden

en: Hide Page builder templates
de_DE: Seitenbaukasten-Vorlagen ausblenden

en: Hide Support
de_DE: Support ausblenden

en: Hide Video Tutorials
de_DE: Video-Tutorials ausblenden

en: Hide XTRA menu
de_DE: XTRA-Menü ausblenden

en: Hide all widgets
de_DE: Alle Widgets ausblenden

en: Hide box arrow?
de_DE: Boxpfeil ausblenden?

en: Hide breadcrumbs if they are fewer than 3 levels
de_DE: Brotkrumen ausblenden, wenn sie weniger als 3 Ebenen haben

en: Hide it only on this page
de_DE: Nur auf dieser Seite ausblenden

en: Hide map controls?
de_DE: Kartente controls ausblenden?

en: Hide on Desktop?
de_DE: Auf Desktop ausblenden?

en: Hide on Mobile
de_DE: Auf Mobilgerät ausblenden

en: Hide on Mobile?
de_DE: Auf Mobilgerät ausblenden?

en: Hide on Tablet
de_DE: Auf Tablet ausblenden

en: Hide on Tablet?
de_DE: Auf Tablet ausblenden?

en: Hide on mobile?
de_DE: Auf Mobilgeräten ausblenden?

en: Hide on parent hover
de_DE: Bei Hover des übergeordneten Elements ausblenden

en: Hide overlay on hover
de_DE: Overlay bei Hover ausblenden

en: Hide title?
de_DE: Titel ausblenden?

en: High priority?
de_DE: Hohe Priorität?

en: Highest Discount
de_DE: Höchster Rabatt

en: Highlight
de_DE: Hervorheben

en: History
de_DE: Geschichte

en: History Line
de_DE: Geschichtslinie

en: History Timeline
de_DE: Geschichts-Zeitleiste

en: Home type
de_DE: Startseiten-Typ

en: Horizontal & Down ( ┬ )
de_DE: Horizontal & Unten ( ┬ )

en: Horizontal & Up ( ┴ )
de_DE: Horizontal & Oben ( ┴ )

en: Horizontal + Mouse Parallax
de_DE: Horizontal + Maus-Parallax

en: Horizontal + Mouse parallax
de_DE: Horizontal + Maus-Parallax

en: Horizontal Bottom Center
de_DE: Horizontal unten Mitte

en: Horizontal Bottom Left
de_DE: Horizontal unten links

en: Horizontal Bottom Right
de_DE: Horizontal unten rechts

en: Horizontal Offset Right Line
de_DE: Horizontale Versetzung der rechten Linie

en: Horizontal Top Center
de_DE: Horizontal oben Mitte

en: Horizontal Top Left
de_DE: Horizontal oben links

en: Horizontal Top Right
de_DE: Horizontal oben rechts

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hours
de_DE: Stunden

en: Hover
de_DE: Schweben

en: Hover Effect
de_DE: Hover-Effekt

en: Hover Image
de_DE: Hover-Bild

en: Hover Style
de_DE: Hover-Stil

en: Hover cursor
de_DE: Hover-Cursor

en: Hover effect
de_DE: Hover-Effekt

en: Hover effect?
de_DE: Hover-Effekt?

en: Hover image effect
de_DE: Hover-Bildeffekt

en: Hover image effect?
de_DE: Hover-Bildeffekt?

en: Hover instead click?
de_DE: Hover statt Klick?

en: Hover mode?
de_DE: Hover-Modus?

en: Hover style
de_DE: Hover-Stil

en: Hover visibility
de_DE: Hover-Sichtbarkeit

en: Hover visibility?
de_DE: Hover-Sichtbarkeit?

en: Hover zoom
de_DE: Hover-Zoom

en: How did you get here?! It’s cool. We’ll help you out.
de_DE: Wie sind Sie hierher gekommen?! Alles gut. Wir helfen Ihnen weiter.

en: How many days should the 'NEW' badge remain visible?
de_DE: Wie viele Tage sollte das 'NEU'-Schild sichtbar bleiben?

en: Html tag
de_DE: HTML-Tag

en: I am a text
de_DE: Ich bin ein Text

en: I am text 2
de_DE: Ich bin Text 2

en: Icon
de_DE: Symbol

en: Icon & Title & Meta on hover
de_DE: Icon & Titel & Meta bei Hover

en: Icon & Title on hover
de_DE: Icon & Titel bei Hover

en: Icon After
de_DE: Symbol nach

en: Icon After Title
de_DE: Symbol nach dem Titel

en: Icon Before
de_DE: Symbol vorher

en: Icon Before Title
de_DE: Symbol vor dem Titel

en: Icon Color
de_DE: Symbolfarbe

en: Icon Link
de_DE: Symbol-Link

en: Icon Move Down
de_DE: Symbol nach unten bewegen

en: Icon Move Left
de_DE: Symbol nach links bewegen

en: Icon Move Right
de_DE: Symbol nach rechts bewegen

en: Icon Move Up
de_DE: Symbol nach oben bewegen

en: Icon Position
de_DE: Symbolposition

en: Icon Style
de_DE: Icon-Stil

en: Icon Title
de_DE: Symboltitel

en: Icon Type
de_DE: Symboltyp

en: Icon after title
de_DE: Symbol nach dem Titel

en: Icon and Title on hover
de_DE: Symbol und Titel beim Hover

en: Icon and text box
de_DE: Symbol- und Textbox

en: Icon before title
de_DE: Symbol vor dem Titel

en: Icon color
de_DE: Symbolfarbe

en: Icon effect
de_DE: Symbol-Effekt

en: Icon for posts without image
de_DE: Icon für Beiträge ohne Bild

en: Icon on hover, Title & Meta & Excerpt after Image
de_DE: Icon bei Hover, Titel & Meta & Auszug nach Bild

en: Icon on hover, Title & Meta after Image
de_DE: Icon bei Hover, Titel & Meta nach Bild

en: Icon on hover, Title and Meta after Image
de_DE: Symbol beim Hover, Titel und Meta nach dem Bild

en: Icon on hover, Title, Meta and Excerpt after Image
de_DE: Symbol beim Hover, Titel, Meta und Auszug nach dem Bild

en: Icon position
de_DE: Symbolposition

en: Icon separator
de_DE: Symbol-Trenner

en: Icon style
de_DE: Symbolstil

en: Icon styling
de_DE: Symbol-Stil

en: Icon type
de_DE: Symboltyp

en: Icon(s) or Social icons
de_DE: Symbol(e) oder soziale Symbole

en: Icon, Author and Date
de_DE: Symbol, Autor und Datum

en: Icon, Title and Meta on hover
de_DE: Symbol, Titel und Meta beim Hover

en: Icons
de_DE: Symbole

en: Icons before title?
de_DE: Symbole vor dem Titel?

en: Icons container
de_DE: Symbolcontainer

en: Icons hover
de_DE: Symbol-Hover

en: Ideal height
de_DE: Ideale Höhe

en: If you are not using any SEO plugin, So turn this option ON, This will automatically add meta tags to all pages according to page title, content and kewords.
de_DE: Wenn Sie kein SEO-Plugin verwenden, aktivieren Sie diese Option. Dadurch werden automatisch Meta-Tags für alle Seiten basierend auf dem Seitentitel, dem Inhalt und den Schlüsselwörtern hinzugefügt.

en: If you fill this field for this column, then title and icon not works for this menu item. This field allows Shortcode and HTML code.
de_DE: Wenn Sie dieses Feld für diese Spalte ausfüllen, funktionieren Titel und Symbol für dieses Menüelement nicht. Dieses Feld erlaubt Shortcodes und HTML-Code.

en: If you want enable magnet on any elements you can use custom class ".cz_magnet"
de_DE: Wenn Sie den Magnet auf einem Element aktivieren möchten, können Sie die benutzerdefinierte Klasse ".cz_magnet" verwenden.

en: If you want show full content set -1
de_DE: Wenn Sie den gesamten Inhalt anzeigen möchten, setzen Sie -1

en: If you want to have custom page 404, Create a new page from Dashboard > Pages > Add New, set title to 404 and change slug to page-404 or not-found then save it as draft
de_DE: Wenn Sie eine benutzerdefinierte Seite 404 haben möchten, erstellen Sie eine neue Seite unter Dashboard > Seiten > Neu hinzufügen, setzen Sie den Titel auf 404 und ändern Sie den Slug in page-404 oder nicht-gefunden, und speichern Sie sie als Entwurf

en: If you want to learn more about how title section works, set this to default then go to Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs and change settings.
de_DE: Wenn Sie mehr darüber erfahren möchten, wie der Titelbereich funktioniert, setzen Sie dies auf Standard und gehen Sie dann zu Design-Optionen > Kopfzeile > Titel & Brotkrumen und ändern Sie die Einstellungen.

en: Image
de_DE: Bild

en: Image Hover
de_DE: Bild Hover

en: Image Hover Zoom
de_DE: Bild-Hover-Zoom

en: Image Position
de_DE: Bildposition

en: Image box with hover FX
de_DE: Bildbox mit Hover-Effekten

en: Image container
de_DE: Bildcontainer

en: Image hover
de_DE: Bild-Hover

en: Image hover effects are effects that are applied to an image, activated when someone hovers the mouse over product.
de_DE: Bild-Hover-Effekte sind Effekte, die auf ein Bild angewendet werden und aktiviert werden, wenn jemand die Maus über das Produkt bewegt.

en: Image hover opacity
de_DE: Bildhover-Opazität

en: Image offset
de_DE: Bildversatz

en: Image opacity
de_DE: Bildopazität

en: Image placeholder
de_DE: Bildplatzhalter

en: Image position
de_DE: Bildposition

en: Image size
de_DE: Bildgröße

en: Image style
de_DE: Bildstil

en: Image styling
de_DE: Bild-Stil

en: Images
de_DE: Bilder

en: Images Gap
de_DE: Bildabstand

en: Images comparison
de_DE: Bildervergleich

en: Images gap
de_DE: Lücke zwischen Bildern

en: Images size
de_DE: Bildgröße

en: Import a Backup
de_DE: Backup importieren

en: In which post type would you like to display social share icons?
de_DE: In welchem Beitragstyp möchten Sie Symbole für das Teilen in sozialen Netzwerken anzeigen?

en: Indicator
de_DE: Indikator

en: Indicator Inner
de_DE: Innerer Indikator

en: Individual sale
de_DE: Einzelverkauf

en: Infinite Scroll
de_DE: Unendliches Scrollen

en: Infinite Shake
de_DE: Unendliches Wackeln

en: Infinite Wink
de_DE: Unendliches Zwinkern

en: Infinite?
de_DE: Unendlich?

en: Info text
de_DE: Informationstext

en: Inherit
de_DE: Vererben

en: Inline Block
de_DE: Inline-Block

en: Inline Title
de_DE: Inline-Titel

en: Inline beside filters
de_DE: Inline neben Filtern

en: Inline subtitle?
de_DE: Inline-Untertitel?

en: Inline title
de_DE: Inline-Titel

en: Inline title?
de_DE: Inline-Titel?

en: Inline video?
de_DE: Inline-Video?

en: Inline view
de_DE: Inline-Ansicht

en: Inline | Center
de_DE: Inline | Mitte

en: Inline | Left
de_DE: Inline | Links

en: Inline | Right
de_DE: Inline | Rechts

en: Inner Color
de_DE: Innere Farbe

en: Inner Idicator
de_DE: Innere Anzeige

en: Inner Menus
de_DE: Innere Menüs

en: Inner Row
de_DE: Innere Reihe

en: Inner Title
de_DE: Innerer Titel

en: Inner circle
de_DE: Innerer Kreis

en: Inner column
de_DE: Innere Spalte

en: Inner gap
de_DE: Innenabstand

en: Inner icons
de_DE: Innensymbole

en: Input
de_DE: Eingabe

en: Input Icon
de_DE: Eingabe-Icon

en: Inputs
de_DE: Eingabefelder

en: Insert
de_DE: Einfügen

en: Insert codes without script tag
de_DE: Fügen Sie Codes ohne Script-Tag ein

en: Insert codes without style tag
de_DE: Fügen Sie Codes ohne Style-Tag ein

en: Inset mask
de_DE: Eingefügte Maske

en: Install XTRA PWA
de_DE: XTRA PWA installieren

en: Install our website's web application on your home screen for quick and easy access every time you are on the go
de_DE: Installieren Sie die Webanwendung unserer Website auf Ihrem Startbildschirm für einen schnellen und einfachen Zugriff, wann immer Sie unterwegs sind

en: Instead current year you can use [codevz_year]
de_DE: Anstelle des aktuellen Jahres können Sie [codevz_year] verwenden.

en: Instead of the current year, you can use [codevz_year]
de_DE: Anstelle des aktuellen Jahres können Sie [codevz_year] verwenden.

en: Instock
de_DE: Auf Lager

en: Inter Activity
de_DE: Interaktivität

en: Intro animation
de_DE: Einführungsanimation

en: Invalid Order ID or Email. Please try again.
de_DE: Ungültige Bestell-ID oder E-Mail. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Invalid security answer, Please try again
de_DE: Ungültige Sicherheitsantwort, bitte versuchen Sie es erneut

en: Invert color
de_DE: Farbe umkehren

en: Inverted
de_DE: Umgekehrt

en: Isotope
de_DE: Isotop

en: It will Hide the header when user scroll down but show the header when user scroll up.
de_DE: Es wird den Header ausblenden, wenn der Benutzer nach unten scrollt, aber den Header anzeigen, wenn der Benutzer nach oben scrollt.

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Item
de_DE: Element

en: Item styling
de_DE: Element-Stil

en: Item(s)
de_DE: Element(e)

en: Items
de_DE: Elemente

en: Jello
de_DE: Wackelpudding

en: John Carter
de_DE: Max Mustermann

en: John Doe
de_DE: Max Mustermann

en: Join Now
de_DE: Jetzt beitreten

en: Just tap %s then 'Add to home screen'
de_DE: Tippen Sie einfach auf %s und dann auf 'Zum Startbildschirm hinzufügen'

en: Justified
de_DE: Blocksatz

en: Justify
de_DE: Blocksatz

en: Keeping the header of your website in the same place on the screen while the user scrolls down the page.
de_DE: Der Header Ihrer Website bleibt an derselben Stelle auf dem Bildschirm, während der Benutzer die Seite nach unten scrollt.

en: Keywords
de_DE: Schlüsselwörter

en: Labels
de_DE: Beschriftungen

en: Language code
de_DE: Sprachcode

en: Large
de_DE: Groß

en: Large Rotated
de_DE: Große Rotation

en: Large Rotated Radius
de_DE: Großer gedrehter Radius

en: Large Square
de_DE: Großes Quadrat

en: Last update
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: Lat
de_DE: Breitengrad

en: Latest Photos
de_DE: Neueste Fotos

en: Latest posts
de_DE: Neueste Beiträge

en: Layer Priority
de_DE: Schichtenpriorität

en: Layers
de_DE: Schichten

en: Left
de_DE: Links

en: Left (Center in Small Devices)
de_DE: Links (Zentriert in kleinen Geräten)

en: Left (center_in_mobile)
de_DE: Links (zentrisch in mobilen Geräten)

en: Left Center
de_DE: Links Mitte

en: Left Side
de_DE: Linke Seite

en: Left Sidebar
de_DE: Linke Seitenleiste

en: Left Sidebar Small
de_DE: Linke kleine Seitenleiste

en: Left To Right
de_DE: Von links nach rechts

en: Left To Right Long
de_DE: Von links nach rechts (lang)

en: Left offset
de_DE: Links Abstand

en: Left one third
de_DE: Links ein Drittel

en: Left relative
de_DE: Links relativ

en: Left text
de_DE: Linker Text

en: Left to Right
de_DE: Links nach rechts

en: Left to bottom ( ┐ )
de_DE: Links nach unten ( ┐ )

en: Left to right ( ─ )
de_DE: Links nach rechts ( ─ )

en: Left vertical
de_DE: Links vertikal

en: Length
de_DE: Länge

en: Less
de_DE: Weniger

en: Letter Spacing
de_DE: Buchstabenabstand

en: Light (Silver)
de_DE: Hell (Silber)

en: Like us on Facebook
de_DE: Gefällt uns auf Facebook

en: Limit title words
de_DE: Titelwörter begrenzen

en: Line
de_DE: Linie

en: Line Color
de_DE: Linienfarbe

en: Line Style
de_DE: Linienstil

en: Line between texts?
de_DE: Linie zwischen Texten?

en: Line color
de_DE: Linienfarbe

en: Line height
de_DE: Zeilenhöhe

en: Line size
de_DE: Liniengröße

en: Line styling
de_DE: Linienstil

en: Line(s)
de_DE: Linie(n)

en: Line(s) container
de_DE: Liniencontainer

en: Line(s) styling
de_DE: Linien-Stil

en: Lines
de_DE: Linien

en: Lines Color
de_DE: Farbe der Linien

en: Lines Distance
de_DE: Abstand der Linien

en: Lines Width
de_DE: Linienbreite

en: Lines style
de_DE: Linienstil

en: Link Type
de_DE: Linktyp

en: Link copied
de_DE: Link kopiert

en: Link only button
de_DE: Nur Link-Button

en: Link to large image (Lightbox)
de_DE: Link zum großen Bild (Lightbox)

en: Linkable Gallery
de_DE: Linkbare Galerie

en: Linkedin
de_DE: LinkedIn

en: List
de_DE: Liste

en: List item
de_DE: Listenpunkt

en: List items
de_DE: Listenelemente

en: Lists
de_DE: Listen

en: Lists li
de_DE: Listen li

en: Live visitors
de_DE: Echtzeit-Besucher

en: Load More
de_DE: Mehr laden

en: Load more
de_DE: Mehr laden

en: Loading
de_DE: Laden

en: Location
de_DE: Standort

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Login / Register
de_DE: Anmelden / Registrieren

en: Login Now
de_DE: Jetzt anmelden

en: Login button
de_DE: Anmelde-Button

en: Login form?
de_DE: Anmeldeformular?

en: Login now
de_DE: Jetzt anmelden

en: Login, Register
de_DE: Anmelden, Registrieren

en: Logo slogan
de_DE: Logo-Slogan

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Long
de_DE: Längengrad

en: Looks like your cart is empty!
de_DE: Es sieht so aus, als ob Ihr Warenkorb leer ist!

en: Loop
de_DE: Schleife

en: Loop Animations
de_DE: Loop-Animationen

en: Loop animation
de_DE: Animationsschleife

en: Loop count down
de_DE: Rückwärts zählen in Schleife

en: Low opacity
de_DE: Niedrige Opazität

en: Low to Fill
de_DE: Niedrig füllen

en: Low to Fill Vertical
de_DE: Niedrig vertikal füllen

en: Lowercase
de_DE: Kleinbuchstaben

en: Lowest Discount
de_DE: Niedrigster Rabatt

en: Lozenge
de_DE: Raute

en: MP3 or Stream URL
de_DE: MP3- oder Stream-URL

en: Magazine
de_DE: Magazin

en: Magic mouse
de_DE: Magic Mouse

en: Magnet on
de_DE: Magnet aktivieren

en: Mailchimp action or Google feedburner url
de_DE: Mailchimp-Aktion oder Google Feedburner-URL

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: Maintenance message
de_DE: Wartungsnachricht

en: Maintenance mode is ON
de_DE: Wartungsmodus ist aktiviert

en: Make the product tabs row sticky at the top of the screen on page scrolls
de_DE: Die Zeile der Produktregisterkarten sollte beim Scrollen der Seite am oberen Bildschirmrand verbleiben

en: Manage footer widgets from Theme Options > Widgets
de_DE: Verwalten Sie Footer-Widgets über Designoptionen > Widgets

en: Map
de_DE: Karte

en: Map container
de_DE: Kartencontainer

en: Map size
de_DE: Kartengröße

en: Margin
de_DE: Außenabstand

en: Margin bottom 10px
de_DE: Margin unten 10px

en: Margin bottom 20px
de_DE: Margin unten 20px

en: Margin bottom 30px
de_DE: Margin unten 30px

en: Margin top 10px
de_DE: Margin oben 10px

en: Margin top 20px
de_DE: Margin oben 20px

en: Margin top 30px
de_DE: Margin oben 30px

en: Marker Offset X
de_DE: Marker-Versatz X

en: Marker Offset Y
de_DE: Marker-Versatz Y

en: Marker image
de_DE: Markerbild

en: Mask
de_DE: Maske

en: Masonry
de_DE: Mauerwerk

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Medium Rotated
de_DE: Mittlere Rotation

en: Medium Rotated Radius
de_DE: Mittlerer gedrehter Radius

en: Medium Square
de_DE: Mittleres Quadrat

en: Mega menu
de_DE: Mega-Menü

en: Mega menu size
de_DE: Mega-Menü-Größe

en: Megamenu
de_DE: Megamenü

en: Megamenu Title
de_DE: Megamenü Titel

en: Member
de_DE: Mitglied

en: Menu
de_DE: Menü

en: Menu Background
de_DE: Menü Hintergrund

en: Menu Icon
de_DE: Menüsymbol

en: Menu Styling
de_DE: Menü-Stil

en: Menu icon
de_DE: Menüsymbol

en: Menu item skipped due to missing menu slug
de_DE: Menüeintrag übersprungen, da Menü-Slug fehlt

en: Menu items
de_DE: Menüelemente

en: Menu order
de_DE: Menüreihenfolge

en: Menus
de_DE: Menüs

en: Menus li
de_DE: Menüs li

en: Message SVG icon
de_DE: Nachrichten-SVG-Icon

en: Message Wrapper
de_DE: Nachrichtshülle

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Meta Icon
de_DE: Meta-Icon

en: Meta Link
de_DE: Meta-Link

en: Meta Links
de_DE: Meta-Links

en: Meta Text
de_DE: Meta-Text

en: Meta compare
de_DE: Meta-Vergleich

en: Meta icons
de_DE: Meta-Symbole

en: Meta key
de_DE: Meta-Schlüssel

en: Meta links
de_DE: Meta-Links

en: Meta on image, Title & Excerpt after image
de_DE: Meta auf Bild, Titel & Auszug nach Bild

en: Meta on image, Title after image
de_DE: Meta auf Bild, Titel nach Bild

en: Meta on image, Title and Excerpt after image
de_DE: Meta auf dem Bild, Titel und Auszug nach dem Bild

en: Meta position?
de_DE: Meta-Position?

en: Meta text
de_DE: Meta-Text

en: Meta value
de_DE: Meta-Wert

en: Method
de_DE: Methode

en: Middle
de_DE: Mitte

en: Middle Center
de_DE: Mitte Mitte

en: Middle Left
de_DE: Mitte links

en: Middle Right
de_DE: Mitte rechts

en: Middle left / right
de_DE: Mitte links / rechts

en: Mini cart footer
de_DE: Fußzeile des Mini-Warenkorbs

en: Minimum Height
de_DE: Minimale Höhe

en: Minimum height
de_DE: Minimale Höhe

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Misc
de_DE: Verschiedenes

en: Mobile
de_DE: Mobil

en: Mobile Fixed Nav
de_DE: Mobile fixe Navigation

en: Mobile Fixed Navigation
de_DE: Mobile fixe Navigation

en: Mobile Sticky
de_DE: Mobiler Sticky

en: Mobile breakpoint
de_DE: Mobil-Breakpoint

en: Mobile container
de_DE: Mobiler Container

en: Mobile row inner
de_DE: Innere mobile Reihe

en: Modified
de_DE: Bearbeitet

en: More
de_DE: Mehr

en: More advanced
de_DE: Fortgeschritten

en: More carousel settings
de_DE: Weitere Karusselleinstellungen

en: More settings
de_DE: Weitere Einstellungen

en: Mouse Dragging
de_DE: Maus ziehen

en: Mouse Hover
de_DE: Maus Hover

en: Mouse Parallax
de_DE: Maus-Parallax

en: Mouse Speed
de_DE: Mausgeschwindigkeit

en: Mouse hover zoom image
de_DE: Maus-Hover-Zoom-Bild

en: Mouse parallax
de_DE: Maus-Parallax

en: Mouse parallax is according to mouse move
de_DE: Maus-Parallax erfolgt entsprechend der Mausbewegung

en: Mouse speed
de_DE: Mausgeschwindigkeit

en: MouseWheel?
de_DE: Mausrad?

en: Move
de_DE: Bewegen

en: Move Direction
de_DE: Bewegungsrichtung

en: Move Down
de_DE: Nach unten bewegen

en: Move Left
de_DE: Nach links bewegen

en: Move Out Mode
de_DE: Ausbewegungsmodus

en: Move Right
de_DE: Nach rechts bewegen

en: Move Speed
de_DE: Bewegungsgeschwindigkeit

en: Move Up
de_DE: Nach oben bewegen

en: Move Up Show Icon
de_DE: Nach oben bewegen, Symbol anzeigen

en: Move down
de_DE: Nach unten bewegen

en: Move left
de_DE: Nach links bewegen

en: Move right
de_DE: Nach rechts bewegen

en: Move up
de_DE: Nach oben bewegen

en: Music
de_DE: Musik

en: Music Player
de_DE: Musikplayer

en: My Skill
de_DE: Meine Fähigkeiten

en: NEW
de_DE: NEU

en: Name and job title
de_DE: Name und Berufsbezeichnung

en: Name attribute
de_DE: Nameattribut

en: Native name
de_DE: Einheimischer Name

en: New Badge
de_DE: Neues Schild

en: New Tab?
de_DE: Neuer Tab?

en: New badge days
de_DE: Tage für neues Schild

en: News
de_DE: Nachrichten

en: News Ticker
de_DE: Nachrichtenticker

en: News ticker slider
de_DE: Nachrichten-Ticker-Slider

en: Next & Previous Posts
de_DE: Nächste und vorherige Beiträge

en: Next Prev Posts
de_DE: Nächste vorherige Beiträge

en: Next icon
de_DE: Nächstes Symbol

en: Next icon styling
de_DE: Stil des nächsten Symbols

en: No
de_DE: Nein

en: No Icon, Title & Meta & Excerpt after Image
de_DE: Kein Icon, Titel & Meta & Auszug nach Bild

en: No Icon, Title, Meta and Excerpt after Image
de_DE: Kein Symbol, Titel, Meta und Auszug nach dem Bild

en: No Image
de_DE: Kein Bild

en: No Sidebar
de_DE: Keine Seitenleiste

en: No Title
de_DE: Kein Titel

en: No contact forms found
de_DE: Keine Kontaktformulare gefunden

en: No gap between content and footer
de_DE: Kein Abstand zwischen Inhalt und Fußzeile

en: No gap between header and content
de_DE: Kein Abstand zwischen Kopfzeile und Inhalt

en: No gap between header, content and footer
de_DE: Kein Abstand zwischen Kopfzeile, Inhalt und Fußzeile

en: No hover
de_DE: Kein Hover

en: No hover details
de_DE: Keine Hover-Details

en: No hover details, Title & Meta after Image
de_DE: Keine Hover-Details, Titel & Meta nach Bild

en: No hover details, Title and Meta after Image
de_DE: Keine Hover-Details, Titel und Meta nach dem Bild

en: No hover, title and description after image
de_DE: Kein Hover, Titel und Beschreibung nach dem Bild

en: No image, Title & Meta
de_DE: Kein Bild, Titel & Meta

en: No image, Title & Meta & Excerpt
de_DE: Kein Bild, Titel & Meta & Auszug

en: No image, Title and Meta
de_DE: Kein Bild, Titel und Meta

en: No image, Title, Meta and Excerpt
de_DE: Kein Bild, Titel, Meta und Auszug

en: No title
de_DE: Kein Titel

en: None
de_DE: Keine

en: Normal Spinner
de_DE: Normaler Spinner

en: Normal effect
de_DE: Normaler Effekt

en: Not found
de_DE: Nicht gefunden

en: Not found any options
de_DE: Keine Optionen gefunden

en: Not found any posts in this category.
de_DE: Keine Beiträge in dieser Kategorie gefunden.

en: Not found more posts
de_DE: Keine weiteren Beiträge gefunden

en: Not found!
de_DE: Nicht gefunden!

en: Not registered? Create an account
de_DE: Nicht registriert? Ein Konto erstellen

en: Notice:
de_DE: Hinweis:

en: Number
de_DE: Nummer

en: Number of posts
de_DE: Anzahl der Beiträge

en: Number of rows
de_DE: Anzahl der Reihen

en: Number of shapes
de_DE: Anzahl der Formen

en: Number styling
de_DE: Zahlen-Stil

en: Numbers
de_DE: Zahlen

en: OR
de_DE: ODER

en: Oblique
de_DE: Schräg

en: Odd / Even
de_DE: Ungerade / Gerade

en: Off
de_DE: Aus

en: Offcanvas left
de_DE: Offcanvas links

en: Offcanvas right
de_DE: Offcanvas rechts

en: Older / Newer
de_DE: Ältere / Neuere

en: On
de_DE: Aktiv

en: On Click
de_DE: Bei Klick

en: On Mobile
de_DE: Auf Mobilgerät

en: On Sticky
de_DE: Auf Sticky

en: On Tablet
de_DE: Auf Tablet

en: On all bbpress pages
de_DE: Auf allen BBPress-Seiten

en: On all product pages
de_DE: Auf allen Produktseiten

en: On all single product pages
de_DE: Auf allen Einzelproduktseiten

en: On hover
de_DE: Beim Hover

en: On sale
de_DE: Im Angebot

en: Once open on page start loading
de_DE: Einmal öffnen beim Laden der Seite

en: Once open when page fully loaded
de_DE: Einmal öffnen, wenn die Seite vollständig geladen ist

en: One Page
de_DE: Einzelseite

en: Only Title
de_DE: Nur Titel

en: Only icon
de_DE: Nur Symbol

en: Only icon on hover
de_DE: Nur Icon bei Hover

en: Only play button ?
de_DE: Nur Play-Button?

en: Only play button?
de_DE: Nur Abspiel-Button?

en: Only products?
de_DE: Nur Produkte?

en: Only title on mouse moves
de_DE: Nur Titel bei Mausbewegungen

en: Only works for gallery layout 1
de_DE: Funktioniert nur für Galerie-Layout 1

en: Only works on layout 1
de_DE: Funktioniert nur auf Layout 1

en: Only works when slide to show is 1
de_DE: Funktioniert nur, wenn die anzuzeigende Folie 1 ist

en: Opacity
de_DE: Deckkraft

en: Open first widget
de_DE: Erstes Widget öffnen

en: Open in new page?
de_DE: In neuem Tab öffnen?

en: Open in new tab
de_DE: In neuem Tab öffnen

en: Open in same page?
de_DE: In derselben Seite öffnen?

en: Open in same tab
de_DE: Im gleichen Tab öffnen

en: Opening Horizontal
de_DE: Horizontales Öffnen

en: Opening Vertical
de_DE: Vertikales Öffnen

en: Options
de_DE: Optionen

en: Order
de_DE: Reihenfolge

en: Order By
de_DE: Sortieren nach

en: Order ID
de_DE: Bestell-ID

en: Order by
de_DE: Sortieren nach

en: Order date
de_DE: Bestelldatum

en: Order note
de_DE: Bestellnotiz

en: Order number
de_DE: Bestellnummer

en: Order status
de_DE: Bestellstatus

en: Orderby
de_DE: Sortieren nach

en: Original background
de_DE: Original-Hintergrund

en: Original background on hover
de_DE: Original-Hintergrund im Hover-Zustand

en: Original colors
de_DE: Originalfarben

en: Original colors of social media icons
de_DE: Ursprüngliche Farben der sozialen Medien-Symbole

en: Original colors on hover
de_DE: Originalfarben im Hover-Zustand

en: Other Styling
de_DE: Andere Stile

en: Out
de_DE: Aus

en: Out content
de_DE: Inhalt heraus

en: Outer circle
de_DE: Äußerer Kreis

en: Outer content
de_DE: Äußerer Inhalt

en: Outer gap
de_DE: Außenabstand

en: Overall Header
de_DE: Gesamte Kopfzeile

en: Overflow visible?
de_DE: Überlauf sichtbar?

en: Overlay background
de_DE: Überlagerungshintergrund

en: Overlay color
de_DE: Überlagerungsfarbe

en: Overlay description
de_DE: Überlagerung Beschreibung

en: Overlay icon - title and description after image
de_DE: Überlagerung Symbol - Titel und Beschreibung nach dem Bild

en: Overlay icon and description
de_DE: Überlagerung Symbol und Beschreibung

en: Overlay icon and title
de_DE: Überlagerung Symbol und Titel

en: Overlay icon, title and description
de_DE: Überlagerung Symbol, Titel und Beschreibung

en: Overlay on all devices
de_DE: Überlagerung auf allen Geräten

en: Overlay on desktop
de_DE: Überlagerung auf dem Desktop

en: Overlay on desktop & tablet
de_DE: Überlagerung auf Desktop & Tablet

en: Overlay only icon
de_DE: Überlagerung nur Symbol

en: Overlay only on desktop
de_DE: Überlagerung nur auf dem Desktop

en: Overlay only on desktop & tablet
de_DE: Überlagerung nur auf Desktop & Tablet

en: Overlay scale
de_DE: Überlagerungsmaßstab

en: Overlay title
de_DE: Überlagerung Titel

en: Overlay title and description
de_DE: Überlagerung Titel und Beschreibung

en: Padding
de_DE: Innenabstand

en: Page
de_DE: Seite

en: Page 404
de_DE: Seite 404

en: Page Background
de_DE: Seitenhintergrund

en: Page Content
de_DE: Seiteninhalt

en: Page Content Gap
de_DE: Seiteninhaltsabstand

en: Page Settings
de_DE: Seiteneinstellungen

en: Page content as mega menu
de_DE: Seiteninhalt als Mega-Menü

en: Pages title tag
de_DE: Seitentitel-Tag

en: Pages title tag in the Title and Breadcrumbs section, and above content.
de_DE: Seitentitel-Tag im Bereich Titel und Brotkrumen sowie über dem Inhalt.

en: Paginate
de_DE: Seitenweise

en: Pagination
de_DE: Seitenanzahl

en: Paragraphs
de_DE: Absätz

en: Parallax Layers
de_DE: Parallax-Schichten

en: Parallax effect
de_DE: Parallax-Effekt

en: Parallax is according to page scrolling
de_DE: Parallax erfolgt entsprechend dem Seiten-Scrollen

en: Parallax speed
de_DE: Parallax-Geschwindigkeit

en: Parent
de_DE: Eltern

en: Parent ID
de_DE: Übergeordnete ID

en: Particles
de_DE: Partikel

en: Particles?
de_DE: Partikel?

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password recovery button
de_DE: Passwort-Wiederherstellungs-Button

en: Password reset?
de_DE: Passwort zurücksetzen?

en: Password should be atleast 8 charachters
de_DE: Das Passwort sollte mindestens 8 Zeichen lang sein

en: Paste
de_DE: Einfügen

en: Payment method
de_DE: Zahlungsmethode

en: Pending
de_DE: Ausstehend

en: Percentage
de_DE: Prozentsatz

en: Percentage progress bar
de_DE: Prozentuale Fortschrittsanzeige

en: Personal information
de_DE: Persönliche Informationen

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Photo
de_DE: Foto

en: Photo Gallery
de_DE: Fotogalerie

en: Photos
de_DE: Fotos

en: Placeholder
de_DE: Platzhalter

en: Placeholder (loading image)
de_DE: Platzhalter (Ladebild)

en: Play
de_DE: Abspielen

en: Player Width
de_DE: Player-Breite

en: Player styling
de_DE: Player-Stil

en: Player width
de_DE: Player-Breite

en: Playlist Height
de_DE: Playlist-Höhe

en: Playlist height
de_DE: Wiedergabelistenhöhe

en: Playlist open?
de_DE: Playlist öffnen?

en: Please be sure for reset all of framework options, You will lose current theme options and custom sidebars.
de_DE: Bitte bestätigen Sie, dass alle Framework-Optionen zurückgesetzt werden. Sie verlieren die aktuellen Theme-Optionen und benutzerdefinierte Sidebars.

en: Please insert correct facebook url page.
de_DE: Bitte geben Sie die korrekte Facebook-URL-Seite ein.

en: Please install WPML plugin.
de_DE: Bitte installieren Sie das WPML-Plugin.

en: Please try again ...
de_DE: Bitte versuchen Sie es erneut ...

en: Plugin "Contact Form 7" not installed or activated
de_DE: Plugin "Kontaktformular 7" nicht installiert oder aktiviert

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: Popup Modal Box
de_DE: Popup-Modalkasten

en: Popup video player
de_DE: Popup-Video-Player

en: Position bottom
de_DE: Position unten

en: Position left
de_DE: Position links

en: Position right
de_DE: Position rechts

en: Position top
de_DE: Position oben

en: Position will affect according to image width
de_DE: Die Position wird je nach Bildbreite beeinflusst

en: Positions
de_DE: Positionen

en: Positon
de_DE: Position

en: Post
de_DE: Beitrag

en: Post Image
de_DE: Beitragsbild

en: Post Type(s)
de_DE: Beitragsart(en)

en: Post meta title
de_DE: Beitragsmetadaten-Titel

en: Post type
de_DE: Beitragstyp

en: Post type(s)
de_DE: Beitragsart(en)

en: Post views
de_DE: Beitragsansichten

en: Post views count
de_DE: Anzahl der Beitragsaufrufe

en: Post(s) ID
de_DE: Beitrag(e) ID

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Posts & Carousel
de_DE: Beiträge & Karussell

en: Posts Gap
de_DE: Abstand zwischen Beiträgen

en: Posts Grid
de_DE: Beitragsraster

en: Posts Icon
de_DE: Beiträge-Icon

en: Posts Order
de_DE: Beitragsreihenfolge

en: Posts count
de_DE: Beitragsanzahl

en: Posts details
de_DE: Beitragsdetails

en: Posts details style
de_DE: Beitragsdetailstil

en: Posts gap
de_DE: Abstand zwischen Beiträgen

en: Posts list
de_DE: Beitragsliste

en: Posts meta
de_DE: Beitrags-Meta

en: Posts per page
de_DE: Beiträge pro Seite

en: Posts to show at once
de_DE: Beiträge, die gleichzeitig angezeigt werden sollen

en: Predefined style
de_DE: Vordefinierter Stil

en: Prefix
de_DE: Präfix

en: Premium Templates
de_DE: Premium-Vorlagen

en: Preview Mode Disabled
de_DE: Vorschau-Modus deaktiviert

en: Previous icon
de_DE: Vorheriges Symbol

en: Previous icon styling
de_DE: Stil des vorherigen Symbols

en: Price
de_DE: Preis

en: Price high to low
de_DE: Preis von hoch nach niedrig

en: Price low to high
de_DE: Preis von niedrig nach hoch

en: Pricing
de_DE: Preise

en: Primary
de_DE: Primär

en: Primary Sidebar
de_DE: Primäre Seitenleiste

en: Print
de_DE: Drucken

en: Process
de_DE: Prozess

en: Process Line Vertical
de_DE: Prozesslinie vertikal

en: Process Road
de_DE: Prozessstraße

en: Product
de_DE: Produkt

en: Product Attribute
de_DE: Produkteigenschaft

en: Product Price
de_DE: Produktpreis

en: Product SKU
de_DE: Produkt-SKU

en: Product add to cart
de_DE: Produkt in den Warenkorb legen

en: Product has been added to your list.
de_DE: Produkt wurde zu Ihrer Liste hinzugefügt.

en: Product tabs
de_DE: Produktregisterkarten

en: Product title tag
de_DE: Produktbezeichnung

en: Product(s)
de_DE: Produkt(e)

en: Products
de_DE: Produkte

en: Products Compare
de_DE: Produkte vergleichen

en: Products count
de_DE: Produktanzahl

en: Products type
de_DE: Produktarten

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Progress Bar
de_DE: Fortschrittsbalken

en: Progressive Web App
de_DE: Progressive Web-App

en: Projects
de_DE: Projekte

en: Pulse
de_DE: Puls

en: Push
de_DE: Drücken

en: Push in
de_DE: Rein drücken

en: Qty Down
de_DE: Menge reduzieren

en: Qty Input
de_DE: Mengen-Eingabe

en: Qty Up
de_DE: Menge erhöhen

en: Query
de_DE: Abfrage

en: Quick Bob
de_DE: Schnelles Wackeln

en: Quick Bob Infinite
de_DE: Schnelles Nicken Unendlich

en: Quick View
de_DE: Schnelle Ansicht

en: Quick contact
de_DE: Schnellkontakt

en: Quick view
de_DE: Schnellansicht

en: Quotation of someone
de_DE: Zitat von jemandem

en: Quote
de_DE: Zitat

en: Quote color
de_DE: Zitatfarbe

en: Quote shape
de_DE: Zitatform

en: RTL mode
de_DE: RTL-Modus

en: Rand
de_DE: Zufall

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Rating Stars
de_DE: Bewertung Sterne

en: Read more
de_DE: Mehr lesen

en: Read more icon
de_DE: Mehr lesen-Icon

en: Read more link
de_DE: Mehr lesen-Link

en: Recent Products
de_DE: Aktuelle Produkte

en: Recently viewed products
de_DE: Kürzlich angesehene Produkte

en: Rectangle
de_DE: Rechteck

en: Rectangle Outline
de_DE: Rechteckrand

en: Redirect URL
de_DE: Umleitungs-URL

en: Regisration link
de_DE: Registrierungs-Link

en: Register button
de_DE: Registrierungs-Button

en: Registeration form?
de_DE: Registrierungsformular?

en: Registration form?
de_DE: Registrierungsformular?

en: Registration was completed, You can log in now
de_DE: Registrierung abgeschlossen, Sie können sich jetzt anmelden

en: Related Posts & Comments
de_DE: Verwandte Beiträge & Kommentare

en: Relative
de_DE: Relativ

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove Grayscale
de_DE: Graustufen entfernen

en: Remove container?
de_DE: Container entfernen?

en: Repulse
de_DE: Abstoßen

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Reset All Options
de_DE: Alle Optionen zurücksetzen

en: Responsive
de_DE: Reaktionsfähig

en: Result
de_DE: Ergebnis

en: Result Count
de_DE: Ergebnisanzahl

en: Reverse hover mode
de_DE: Umgekehrter Hover-Modus

en: Reverse position
de_DE: Umgekehrte Position

en: Review count
de_DE: Bewertungsanzahl

en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: Reviews count
de_DE: Anzahl der Bewertungen

en: Rhombus
de_DE: Raute

en: Rhombus Outline
de_DE: Rautenrand

en: Rhombus Radius
de_DE: Raute-Radius

en: Rhombus Radius Outline
de_DE: Rautenradiusrand

en: Rhombus on hover
de_DE: Raute beim Hover

en: Right
de_DE: Rechts

en: Right (Center in Small Devices)
de_DE: Rechts (Zentriert in kleinen Geräten)

en: Right (center_in_mobile)
de_DE: Rechts (zentrisch in mobilen Geräten)

en: Right Center
de_DE: Rechts Mitte

en: Right Side
de_DE: Rechte Seite

en: Right Sidebar
de_DE: Rechte Seitenleiste

en: Right Sidebar Small
de_DE: Rechte kleine Seitenleiste

en: Right To Left
de_DE: Von rechts nach links

en: Right To Left Long
de_DE: Von rechts nach links (lang)

en: Right one third
de_DE: Rechts ein Drittel

en: Right relative
de_DE: Rechts relativ

en: Right text
de_DE: Rechter Text

en: Right then Left
de_DE: Rechts dann links

en: Right to Left
de_DE: Rechts nach links

en: Right to bottom ( ┌ )
de_DE: Rechts nach unten ( ┌ )

en: Right vertical
de_DE: Rechts vertikal

en: Ripple
de_DE: Welle

en: Road
de_DE: Straße

en: Rotatable stylish line
de_DE: Drehbare stilvolle Linie

en: Rotate
de_DE: Drehen

en: Rotate by
de_DE: Drehen um

en: Round
de_DE: Rund

en: Round, Button next line
de_DE: Rund, Button in der nächsten Zeile

en: Row
de_DE: Reihe

en: Row Inner
de_DE: Innere Zeile

en: Row Styling
de_DE: Reihenstil

en: Row inner
de_DE: Innere Reihe

en: Row separator space
de_DE: Reihen-Trennraum

en: Row separator, Page divider
de_DE: Reihen-Trenner, Seiten-Trenner

en: Rows
de_DE: Reihen

en: SEO & Title tags
de_DE: SEO & Titeltags

en: SEO Settings
de_DE: SEO-Einstellungen

en: SEO meta tags
de_DE: SEO-Meta-Tags

en: SVG Cover
de_DE: SVG-Cover

en: SVG Size
de_DE: SVG-Größe

en: SVG cover on the image
de_DE: SVG-Cover auf dem Bild

en: Sale Badge
de_DE: Verkaufsschild

en: Sale Price
de_DE: Verkaufspreis

en: Sale Products
de_DE: Verkaufte Produkte

en: Sale badge?
de_DE: Verkaufsschild?

en: Save and refresh is required
de_DE: Speichern und Aktualisieren erforderlich

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: Saved Template
de_DE: Gespeicherte Vorlage

en: Saved template
de_DE: Gespeichertes Template

en: Scale
de_DE: Skalieren

en: Scroll
de_DE: Scrollen

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search Button
de_DE: Suchschaltfläche

en: Search Icon
de_DE: Such-Icon

en: Search Input
de_DE: Suchfeld

en: Search Page
de_DE: Suchseite

en: Search icon
de_DE: Suchsymbol

en: Search input
de_DE: Suchfeld

en: Search keyword
de_DE: Suchschlüsselwort

en: Search placeholder
de_DE: Suchplatzhalter

en: Search result for:
de_DE: Suchergebnis für:

en: Search styling
de_DE: Such-Stil

en: Second
de_DE: Sekunde

en: Secondary
de_DE: Sekundär

en: Secondary Color
de_DE: Sekundärfarbe

en: Secondary Sidebar
de_DE: Sekundäre Seitenleiste

en: Section
de_DE: Abschnitt

en: Section customizable title
de_DE: Anpassbarer Titel der Sektion

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select Contact Form
de_DE: Kontaktformular auswählen

en: Select Footer
de_DE: Footer auswählen

en: Select Icon
de_DE: Symbol auswählen

en: Select Mask
de_DE: Maske auswählen

en: Select Page
de_DE: Seite auswählen

en: Select Product
de_DE: Produkt auswählen

en: Select Slider
de_DE: Slider auswählen

en: Select a color for this attribute.
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für dieses Attribut.

en: Select header
de_DE: Header auswählen

en: Select page
de_DE: Seite auswählen

en: Select template
de_DE: Template auswählen

en: Select the page that contains contact form element.
de_DE: Wählen Sie die Seite aus, die das Kontaktformular-Element enthält.

en: Selector
de_DE: Selektor

en: Self hosted
de_DE: Selbst gehostet

en: Self-hosted MP4
de_DE: Selbstgehostetes MP4

en: Send my Password
de_DE: Mein Passwort senden

en: Send my password
de_DE: Mein Passwort senden

en: Separate with comma
de_DE: Mit Komma trennen

en: Separate words with comma
de_DE: Wörter durch Komma trennen

en: Separator Icon
de_DE: Trennsymbol

en: Separator container
de_DE: Separator-Container

en: Server error, Please reload page ...
de_DE: Serverfehler, bitte Seite neu laden ...

en: Server unable to send email
de_DE: Server kann E-Mail nicht senden

en: Service Box
de_DE: Service-Box

en: Services
de_DE: Dienstleistungen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Shadow
de_DE: Schatten

en: Shake
de_DE: Schütteln

en: Shake Infinite
de_DE: Unendliches Schütteln

en: Shape
de_DE: Form

en: Shape 2
de_DE: Form 2

en: Shapes
de_DE: Formen

en: Shapes Color
de_DE: Farbe der Formen

en: Shapes Size
de_DE: Größe der Formen

en: Share
de_DE: Teilen

en: Share Icons
de_DE: Teilen-Symbole

en: Share by
de_DE: Teilen über

en: Share icons
de_DE: Teilen-Symbole

en: Share on
de_DE: Teilen auf

en: Shine
de_DE: Glanz

en: Shipping & Returns
de_DE: Versand & Rücksendungen

en: Shipping & Returns?
de_DE: Versand & Rückgaben?

en: Shipping only
de_DE: Nur Versand

en: Shop Columns
de_DE: Shop-Spalten

en: Shop cart icon
de_DE: Warenkorbsymbol

en: Shopping
de_DE: Einkaufen

en: Shopping cart
de_DE: Einkaufswagen

en: Short description
de_DE: Kurzbeschreibung

en: Short description?
de_DE: Kurze Beschreibung?

en: Short products title?
de_DE: Kurze Produktbezeichnung?

en: Shortcode and custom HTML code allowed.
de_DE: Shortcodes und benutzerdefinierter HTML-Code sind erlaubt.

en: Shortcode or custom HTML codes allowed, This will show instead title section.
de_DE: Shortcodes oder benutzerdefinierter HTML-Code sind erlaubt, dies wird anstelle des Titelbereichs angezeigt.

en: Shortening product titles to maintain consistent product heights.
de_DE: Verkürzen der Produktbezeichnungen, um konsistente Produktgrößen zu gewährleisten.

en: Shortlink
de_DE: Kurzlink

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show 3 steps above on cart, checkout and order completion pages.
de_DE: 3 Schritte oben auf der Warenkorb-, Checkout- und Bestellabschlussseite anzeigen.

en: Show All
de_DE: Alle anzeigen

en: Show Handle?
de_DE: Griff anzeigen?

en: Show Hidden Icon
de_DE: Verstecktes Symbol anzeigen

en: Show More, Less
de_DE: Mehr anzeigen, Weniger

en: Show More,Less
de_DE: Mehr, Weniger anzeigen

en: Show all
de_DE: Alle anzeigen

en: Show always?
de_DE: Alle anzeigen?

en: Show another page content as a section in this page.
de_DE: Zeigen Sie den Inhalt einer anderen Seite als Abschnitt auf dieser Seite an.

en: Show form for admin?
de_DE: Formular für Admin anzeigen?

en: Show handle
de_DE: Griff anzeigen

en: Show info by default?
de_DE: Informationen standardmäßig anzeigen?

en: Show less
de_DE: Weniger anzeigen

en: Show more
de_DE: Mehr anzeigen

en: Show on hover?
de_DE: Beim Hover anzeigen?

en: Show on parent hover FadeDown
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements nach unten einblenden

en: Show on parent hover FadeIn
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements einblenden

en: Show on parent hover FadeLeft
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements nach links einblenden

en: Show on parent hover FadeRight
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements nach rechts einblenden

en: Show on parent hover FadeUp
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements nach oben einblenden

en: Show on parent hover ZoomIn
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements hineinzoomen

en: Show on parent hover ZoomOut
de_DE: Beim Hover des übergeordneten Elements herauszoomen

en: Show only to logged-in users
de_DE: Nur für eingeloggte Benutzer anzeigen

en: Show only to non-logged-in users
de_DE: Nur für nicht eingeloggte Benutzer anzeigen

en: Show other page content as template
de_DE: Anderen Seiteninhalt als Vorlage anzeigen

en: Show overlay on hover
de_DE: Overlay bei Hover anzeigen

en: Show popup after scrolling page
de_DE: Popup nach Scrollen der Seite anzeigen

en: Show popup after specific seconds
de_DE: Popup nach bestimmten Sekunden anzeigen

en: Show post counts
de_DE: Beitragsanzahl anzeigen

en: Show related products on the cart page based on items in the cart and random products when the cart is empty.
de_DE: Verwandte Produkte auf der Warenkorbseite anzeigen, basierend auf den Elementen im Warenkorb und zufälligen Produkten, wenn der Warenkorb leer ist.

en: Show/Hide large content
de_DE: Große Inhalte anzeigen/ausblenden

en: Showing archive description below products
de_DE: Anzeigen der Archivbeschreibung unter den Produkten

en: Showing grid icons columns selector above shop page
de_DE: Anzeigen des Spaltenauswählers für Raster-Icons über der Shop-Seite

en: Showing post view count under the post title in single post
de_DE: Anzeigen der Anzahl der Beitragsaufrufe unter dem Beitragstitel im Einzelbeitrag

en: Showing products count dropdown above products in archive pages.
de_DE: Anzeigen des Produktanzahl-Dropdowns über den Produkten auf den Archivseiten.

en: Showing shipping and return tab in the product page.
de_DE: Die Versand- und Rückgaberegisterkarte auf der Produktseite anzeigen.

en: Showing title and breadcrumbs section after above option
de_DE: Anzeigen des Titel- und Brotkrumenbereichs nach der obigen Option

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Sidebar & Widgets
de_DE: Seitenleiste & Widgets

en: Sidebar position for archive and single posts
de_DE: Sidebar-Position für Archive und Einzelbeiträge

en: Signup
de_DE: Registrieren

en: Signup Now
de_DE: Jetzt registrieren

en: Simple Ads
de_DE: Einfache Anzeigen

en: Simple Fade
de_DE: Einfaches Verblassen

en: Single Hard Beat
de_DE: Einzelner harter Schlag

en: Single Posts
de_DE: Einzelbeiträge

en: Single Settings
de_DE: Einzelne Einstellungen

en: Single Styling
de_DE: Einzelstil

en: Single and playlist music
de_DE: Einzel- und Wiedergabelistenmusik

en: Single line title
de_DE: Einzeiliger Titel

en: Site Logo
de_DE: Site-Logo

en: Site Width
de_DE: Website-Breite

en: Size
de_DE: Größe

en: Size and Position
de_DE: Größe und Position

en: Size guide tab
de_DE: Größentabellen-Registerkarte

en: Size guide tab?
de_DE: Größentabellen-Registerkarte?

en: Sizes
de_DE: Größen

en: Skew left
de_DE: Neigen nach links

en: Skew right
de_DE: Neigen nach rechts

en: Skill
de_DE: Fähigkeit

en: Slant
de_DE: Schräge

en: Slash
de_DE: Schrägstrich

en: Slide
de_DE: Rutsche

en: Slide Style
de_DE: Folienstil

en: Slide in
de_DE: Hereinschieben

en: Slide in Left
de_DE: Links hereinschieben

en: Slide in Right
de_DE: Rechts hereinschieben

en: Slides
de_DE: Folien

en: Slides gap
de_DE: Lücke zwischen Folien

en: Slides on Mobile
de_DE: Folien auf dem Handy

en: Slides on Tablet
de_DE: Folien auf dem Tablet

en: Slides styling
de_DE: Folie-Stil

en: Slides to scroll
de_DE: Folien zum Scrollen

en: Slides to show
de_DE: Anzuzeigende Folien

en: Sliding menu left
de_DE: Sliding-Menü links

en: Sliding menu right
de_DE: Sliding-Menü rechts

en: Slogan style
de_DE: Slogan-Stil

en: Slow Fade
de_DE: Langsame Überblendung

en: Slow Spinner
de_DE: Langsame Spinner

en: Small
de_DE: Klein

en: Small ads image
de_DE: Kleines Anzeigenbild

en: Small ads link
de_DE: Link zur kleinen Anzeige

en: Smart Sticky
de_DE: Intelligenter Sticky

en: Smart details?
de_DE: Intelligente Details?

en: Smart sticky?
de_DE: Intelligent Sticky?

en: Social
de_DE: Sozial

en: Social Icons
de_DE: Soziale Icons

en: Social and title on image
de_DE: Soziale und Titel auf dem Bild

en: Social icons
de_DE: Soziale Symbole

en: Social icons color
de_DE: Farbe der sozialen Symbole

en: Social icons on image
de_DE: Soziale Symbole auf dem Bild

en: Sold out
de_DE: Ausverkauft

en: Sold out badge
de_DE: Ausverkauft-Schild

en: Sold out grayscale
de_DE: Ausverkauft in Graustufen

en: Solid
de_DE: Durchgezogen

en: Some sections feature dynamic colors, which may still appear in light mode. You'll need to locate and manually edit each setting
de_DE: Einige Abschnitte enthalten dynamische Farben, die auch im Lichtmodus angezeigt werden können. Sie müssen die einzelnen Einstellungen suchen und manuell bearbeiten

en: Song
de_DE: Lied

en: Sorry, the Revolution Slider hasn't been installed or activated
de_DE: Entschuldigung, der Revolution Slider wurde nicht installiert oder aktiviert

en: Sort by latest
de_DE: Nach neuesten sortieren

en: Sort by oldest
de_DE: Nach ältesten sortieren

en: Sorting
de_DE: Sortierung

en: Source
de_DE: Quelle

en: Source link
de_DE: Quelllink

en: Source title
de_DE: Quelltitel

en: Space
de_DE: Raum

en: Space with custom height
de_DE: Raum mit benutzerdefinierter Höhe

en: Spaces
de_DE: Abstände

en: Split box with image
de_DE: Geteilte Box mit Bild

en: Spread
de_DE: Verbreitung

en: Square
de_DE: Quadratisch

en: Square Outline
de_DE: Quadratrand

en: Square, Button next line
de_DE: Quadratisch, Button in der nächsten Zeile

en: Standard Rotated
de_DE: Standard gedreht

en: Standard Rotated Radius
de_DE: Standard gedrehter Radius

en: Standard Square
de_DE: Standard Quadrat

en: Star
de_DE: Stern

en: Stars
de_DE: Sterne

en: Stars color
de_DE: Sternfarbe

en: Stars rating?
de_DE: Sternebewertung?

en: Static
de_DE: Statisch

en: Steps
de_DE: Schritte

en: Sticky Post
de_DE: Sticky-Beitrag

en: Sticky Sidebar
de_DE: Fixierte Seitenleiste

en: Sticky Size
de_DE: Festkleben-Größe

en: Sticky add to cart
de_DE: Festkleben zum Warenkorb hinzufügen

en: Sticky add to cart?
de_DE: Festkleben zum Warenkorb hinzufügen?

en: Sticky bottom bar
de_DE: Sticky-Unterleiste

en: Sticky column?
de_DE: Sticky-Spalte?

en: Sticky header
de_DE: Sticky-Header

en: Sticky header?
de_DE: Sticky Header?

en: Sticky on mouse hover?
de_DE: Fest auf Mouse Hover?

en: Sticky sidebar is a sidebar that remains fixed in place, ensuring it doesn't disappear when a user scrolls down the page
de_DE: Eine fixierte Seitenleiste bleibt an ihrem Platz, sodass sie beim Scrollen der Seite nicht verschwindet

en: Sticky tabs?
de_DE: Sticky-Registerkarten?

en: Sticky top bar
de_DE: Sticky-Oberleiste

en: Stop on hover?
de_DE: Anhalten beim Hover?

en: Stop when done
de_DE: Stoppen, wenn fertig

en: Store data once
de_DE: Daten einmal speichern

en: Stretch full
de_DE: Vollständig dehnen

en: Stretch row
de_DE: Reihe dehnen

en: Stretch to left
de_DE: Nach links dehnen

en: Stretch to right
de_DE: Nach rechts dehnen

en: Stripe Image
de_DE: Streifenbild

en: Stripe image
de_DE: Streifenbild

en: Style
de_DE: Stil

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styles
de_DE: StyleKit befindet sich in den Theme-Optionen > Allgemein > Farben & Stile

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styling
de_DE: StyleKit befindet sich in den Design-Optionen > Allgemein > Farben & Stil

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
de_DE: StyleKit, benutzerdefinierte Beitragstypen, Optionen und Page Builder-Elemente.

en: Styles
de_DE: Stile

en: Styling
de_DE: Stil

en: Styling each row
de_DE: Jede Reihe gestalten

en: Stylish List
de_DE: Stylische Liste

en: Stylish contact form 7
de_DE: Stylisches Kontaktformular 7

en: Sub name
de_DE: Untername

en: Sub title
de_DE: Untertitel

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: Subtitle
de_DE: Untertitel

en: Subtitle styling
de_DE: Untertitel-Stil

en: Sur Titles
de_DE: Überüberschriften

en: Svg Cover
de_DE: SVG-Cover

en: Swing
de_DE: Schwingen

en: Sync class
de_DE: Sync-Klasse

en: Sync to
de_DE: Synchronisieren zu

en: TRENDING
de_DE: Trending

en: Tab Content
de_DE: Tab-Inhalt

en: Tab content
de_DE: Tab-Inhalt

en: Tab item
de_DE: Registerkarten-Element

en: Tab title
de_DE: Tab-Titel

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Table Cell
de_DE: Tabellenzelle

en: Table header, footer
de_DE: Tabellenkopf, -fuß

en: Tablet & mobile
de_DE: Tablet & Mobil

en: Tablet breakpoint
de_DE: Tablet-Breakpoint

en: Tabs
de_DE: Registerkarten

en: Tabs Row
de_DE: Registerkartenreihe

en: Tabs subtitle
de_DE: Untertitel der Registerkarten

en: Tabs title
de_DE: Titel der Registerkarten

en: Tag ID
de_DE: Tag-ID

en: Tags Taxonomy
de_DE: Tag-Taxonomie

en: Tags slug
de_DE: Tags-Slug

en: Tags title
de_DE: Tagtitel

en: Target
de_DE: Ziel

en: Tax status
de_DE: Steuerstatus

en: Taxable
de_DE: Besteuerbar

en: Taxonomy
de_DE: Taxonomie

en: Taxonomy menus
de_DE: Taxonomie-Menüs

en: Team Member
de_DE: Teammitglied

en: Team style
de_DE: Teamstil

en: Template
de_DE: Vorlage

en: Text + Percentage
de_DE: Text + Prozentsatz

en: Text 2 Style
de_DE: Text 2 Stil

en: Text Effect
de_DE: Texteffekt

en: Text Move Down
de_DE: Text nach unten bewegen

en: Text Move Left
de_DE: Text nach links bewegen

en: Text Move Right
de_DE: Text nach rechts bewegen

en: Text Move Up
de_DE: Text nach oben bewegen

en: Text Style
de_DE: Textstil

en: Text center?
de_DE: Text zentrieren?

en: Text style
de_DE: Textstil

en: Text with background
de_DE: Text mit Hintergrund

en: Thank you for resigtration
de_DE: Vielen Dank für Ihre Registrierung

en: The application icon should be in PNG format, 512x512 pixels, and high quality
de_DE: Das Anwendungssymbol sollte im PNG-Format, 512x512 Pixel und von hoher Qualität sein

en: The default option can be adjusted in Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
de_DE: Die Standardoption kann unter Themenoptionen > Kopfzeile > Titel & Brotkrümel angepasst werden

en: The default option for all pages
de_DE: Die Standardoption für alle Seiten

en: The default sidebar position can be adjusted in Theme Options > General > Sidebar position
de_DE: Die Standardposition der Seitenleiste kann unter Theme-Optionen > Allgemein > Position der Seitenleiste angepasst werden

en: The default sidebar setting can be adjusted in General > Layout
de_DE: Die Standardeinstellung der Seitenleiste kann unter Allgemein > Layout angepasst werden

en: The gap between header, content and footer
de_DE: Der Abstand zwischen Kopfzeile, Inhalt und Fußzeile

en: The header position adjusts based on the page title and breadcrumbs
de_DE: Die Kopfzeilenposition passt sich dem Seitentitel und den Brotkrumen an

en: The image caption
de_DE: Die Bildunterschrift

en: The position CSS property sets how an element is positioned in the container. The top, right, bottom, and left properties determine the final location of positioned element
de_DE: Die CSS-Eigenschaft position legt fest, wie ein Element im Container positioniert wird. Die Eigenschaften top, right, bottom und left bestimmen die endgültige Position des positionierten Elements

en: The site width is flexible, supporting units like px, %, and em
de_DE: Die Breite der Website ist flexibel und unterstützt Einheiten wie px, %, und em

en: The sticky back to top button is a helpful navigation element that helps users get back to the top of the web page they’re viewing.
de_DE: Der Sticky 'Nach oben'-Button ist ein hilfreiches Navigationselement, das Nutzern hilft, wieder nach oben zur angezeigten Webseite zu gelangen.

en: Theme Colors
de_DE: Theme-Farben

en: Theme Name
de_DE: Theme-Name

en: Theme Options
de_DE: Theme-Optionen

en: This color should be different from the accent color.
de_DE: Diese Farbe sollte sich von der Akzentfarbe unterscheiden.

en: This element required plugin Contact Form 7, You can install it via Dashboard > Plugins > Add New
de_DE: Dieses Element benötigt das Plugin Contact Form 7. Sie können es über Dashboard > Plugins > Add New installieren

en: This event has been expired
de_DE: Dieses Ereignis ist abgelaufen

en: This is a premium feature and it's only available on PRO version of this theme, Activate your theme with purchase code to access this feature.
de_DE: Dies ist eine Premium-Funktion und nur in der PRO-Version dieses Themes verfügbar. Aktivieren Sie Ihr Theme mit dem Kaufcode, um auf diese Funktion zuzugreifen.

en: This is list item
de_DE: Das ist ein Listenelement

en: This is useful for mailchip, You can get your form input name from mailchip
de_DE: Dies ist nützlich für Mailchip, Sie können den Namen Ihrer Formulareingabe von Mailchip erhalten

en: This option applies to all internal pages of your website as default.
de_DE: Diese Option gilt standardmäßig für alle internen Seiten Ihrer Website.

en: This option applies to overal website layout.
de_DE: Diese Option gilt für das gesamte Website-Layout.

en: This option lets you easily set a custom template.
de_DE: Diese Option ermöglicht es Ihnen, einfach eine benutzerdefinierte Vorlage festzulegen.

en: This option only works with container background color
de_DE: Diese Option funktioniert nur mit der Hintergrundfarbe des Containers

en: This option required background color
de_DE: Diese Option erfordert eine Hintergrundfarbe

en: Thumbnail
de_DE: Miniaturansicht

en: Tilt effect
de_DE: Neige-Effekt

en: Tilt effect on hover
de_DE: Neigungseffekt beim Hover

en: Time
de_DE: Zeit

en: Time reminder for event
de_DE: Zeit-Erinnerung für das Ereignis

en: Time to start your shopping
de_DE: Zeit, mit dem Einkaufen zu beginnen

en: Timeline
de_DE: Zeitleiste

en: Timeline Item
de_DE: Zeitstrahl-Element

en: Tiny line
de_DE: Winzige Linie

en: Title
de_DE: Titel

en: Title & Breadcrumbs
de_DE: Titel & Brotkrumen

en: Title & Excerpt on hover
de_DE: Titel & Auszug bei Hover

en: Title & Meta & Excerpt on hover
de_DE: Titel & Meta & Auszug bei Hover

en: Title & Meta on hover
de_DE: Titel & Meta bei Hover

en: Title & Text
de_DE: Titel & Text

en: Title Background
de_DE: Titel-Hintergrund

en: Title Color
de_DE: Titelfarbe

en: Title Line
de_DE: Titelzeile

en: Title Prefix
de_DE: Titelpräfix

en: Title Style
de_DE: Titelstil

en: Title Tag
de_DE: Titel-Tag

en: Title Type
de_DE: Titelformat

en: Title above content
de_DE: Titel über dem Inhalt

en: Title and Breadcrumbs
de_DE: Titel und Brotkrumen

en: Title and Excerpt on hover
de_DE: Titel und Auszug beim Hover

en: Title and Meta on hover
de_DE: Titel und Meta beim Hover

en: Title and Text
de_DE: Titel und Text

en: Title and breadcrumbs only can be set from Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
de_DE: Titel und Brotkrumen können nur in den Design-Optionen > Kopfzeile > Titel & Brotkrumen festgelegt werden

en: Title and icon
de_DE: Titel und Symbol

en: Title icons
de_DE: Titel-Symbole

en: Title left and Breadcrumbs right
de_DE: Titel links und Brotkrumen rechts

en: Title length
de_DE: Titellänge

en: Title meta
de_DE: Titel-Meta

en: Title on hover
de_DE: Titel bei Hover

en: Title on mouse moves and social below image
de_DE: Titel bei Mausbewegungen und soziale Elemente unter dem Bild

en: Title shape
de_DE: Titelform

en: Title styling
de_DE: Titel-Stil

en: Title type
de_DE: Titelformat

en: Title, Meta and Excerpt on hover
de_DE: Titel, Meta und Auszug beim Hover

en: Titles
de_DE: Titel

en: To ensure the fixed footer's visibility, set the body background color. Navigate to General > Colors > Body
de_DE: Um die Sichtbarkeit des festen Footers zu gewährleisten, stellen Sie die Hintergrundfarbe des Körpers ein. Navigieren Sie zu Allgemein > Farben > Body

en: To maintain the desktop layout across all smaller devices
de_DE: Um das Desktop-Layout auf allen kleineren Geräten beizubehalten

en: To manage menus, visit Dashboard > Appearance > Menus
de_DE: Um Menüs zu verwalten, besuchen Sie Dashboard > Design > Menüs

en: Toggle
de_DE: Umschalter

en: Toggle Mode
de_DE: Umschaltmodus

en: Toggle mode?
de_DE: Umschaltmodus?

en: Top
de_DE: Oben

en: Top Center
de_DE: Oben in der Mitte

en: Top Flip Horizontal
de_DE: Oben horizontal umdrehen

en: Top Left
de_DE: Oben links

en: Top Rated
de_DE: Hoch bewertet

en: Top Rated Products
de_DE: Hoch bewertete Produkte

en: Top Right
de_DE: Oben rechts

en: Top To Bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Top banner
de_DE: Oberer Banner

en: Top center
de_DE: Oben in der Mitte

en: Top left
de_DE: Oben links

en: Top left + Bottom right
de_DE: Oben links + Unten rechts

en: Top left / right
de_DE: Oben links / rechts

en: Top offset
de_DE: Oben Abstand

en: Top right
de_DE: Oben rechts

en: Top to Bottom
de_DE: Oben nach unten

en: Top to bottom ( │ )
de_DE: Oben nach unten ( │ )

en: Top to left ( ┘ )
de_DE: Oben nach links ( ┘ )

en: Top to right ( └ )
de_DE: Oben nach rechts ( └ )

en: Topics Title
de_DE: Themenüberschrift

en: Topline
de_DE: Obere Linie

en: Topline Dashed
de_DE: Obere gestrichelte Linie

en: Total amount
de_DE: Gesamtbetrag

en: Track order
de_DE: Bestellung verfolgen

en: Tracking info of order #
de_DE: Informationen zur Auftragsverfolgung #

en: Tracking order
de_DE: Bestellung verfolgen

en: Tracking orders
de_DE: Bestellungen verfolgen

en: Transform
de_DE: Transformieren

en: Translated Name
de_DE: Übersetzter Name

en: Translated name
de_DE: Übersetzter Name

en: Translation
de_DE: Übersetzung

en: Trending items
de_DE: Laufende Artikel

en: Trending title
de_DE: Aktueller Titel

en: Triangle
de_DE: Dreieck

en: Two columns on mobile?
de_DE: Zwei Spalten auf Mobilgerät?

en: Type
de_DE: Typ

en: Type a keyword ...
de_DE: Geben Sie ein Stichwort ein ...

en: Type attribute
de_DE: Typattribut

en: Type attributes
de_DE: Attributtypen

en: Typography
de_DE: Typografie

en: USE ONLY ONE OPTION BELOW
de_DE: VERWENDEN SIE NUR EINE OPTION UNTEN

en: Underline
de_DE: Unterstreichen

en: Underline Dashed
de_DE: Unterstrichen gestrichelt

en: Unique ID
de_DE: Eindeutige ID

en: Unlimited gallery styles
de_DE: Unbegrenzte Galeriestile

en: Unlimited tabbed content
de_DE: Unbegrenzter tabellarischer Inhalt

en: Unlock SEO options by going to Theme Options > General > SEO
de_DE: Schalten Sie SEO-Optionen frei, indem Sie zu Design-Optionen > Allgemein > SEO gehen

en: Unroll Horizontal
de_DE: Horizontal entrollen

en: Unroll Vertical
de_DE: Vertikal entrollen

en: Up
de_DE: Nach oben

en: Update cache
de_DE: Cache aktualisieren

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Uppercase
de_DE: Großbuchstaben

en: Useful for sticky header or footer
de_DE: Nützlich für Sticky Header oder Footer

en: Useful if you want to reset and display the PWA popup again to old users
de_DE: Nützlich, wenn Sie das PWA-Popup für alte Benutzer zurücksetzen und erneut anzeigen möchten

en: User
de_DE: Benutzer

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username and password can not be same
de_DE: Benutzername und Passwort dürfen nicht identisch sein

en: Username or Hashtag
de_DE: Benutzername oder Hashtag

en: Username or password is wrong
de_DE: Benutzername oder Passwort ist falsch

en: Value
de_DE: Wert

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Vertical & Left ( ┤ )
de_DE: Vertikal & Links ( ┤ )

en: Vertical & Right ( ├ )
de_DE: Vertikal & Rechts ( ├ )

en: Vertical + Mouse Parallax
de_DE: Vertikal + Maus-Parallax

en: Vertical + Mouse parallax
de_DE: Vertikal + Maus-Parallax

en: Vertical Left
de_DE: Vertikal links

en: Vertical Offset
de_DE: Vertikale Versetzung

en: Vertical Outside
de_DE: Vertikal Außen

en: Vertical Right
de_DE: Vertikal rechts

en: Vertical bottom left
de_DE: Vertikal unten links

en: Vertical bottom right
de_DE: Vertikal unten rechts

en: Vertical dots left
de_DE: Vertikale Punkte links

en: Vertical dots right
de_DE: Vertikale Punkte rechts

en: Vertical middle left
de_DE: Vertikal in der Mitte links

en: Vertical middle right
de_DE: Vertikal mittig rechts

en: Vertical middle rigth
de_DE: Vertikal in der Mitte rechts

en: Vertical mode?
de_DE: Vertikaler Modus?

en: Vertical outside
de_DE: Vertikal außen

en: Vertical timeline blocks
de_DE: Vertikale Zeitstrahl-Blöcke

en: Vertical top left
de_DE: Vertikal oben links

en: Vertical top right
de_DE: Vertikal oben rechts

en: Vertical?
de_DE: Vertikal?

en: Video Player
de_DE: Videoplayer

en: Video Type
de_DE: Videotyp

en: Video URL
de_DE: Video-URL

en: View cart
de_DE: Warenkorb ansehen

en: Visibility
de_DE: Sichtbarkeit

en: Visibility mode?
de_DE: Sichtbarkeitsmodus?

en: Visible area and it’s elements all the time and while scrolling the page.
de_DE: Sichtbarer Bereich und seine Elemente die ganze Zeit über und während des Scrollens der Seite.

en: WP Query
de_DE: WP-Abfrage

en: Warning: If you change below options, your style.css for both parent and child theme will reset and override.
de_DE: Warnung: Wenn Sie die folgenden Optionen ändern, wird Ihre style.css sowohl für das Haupt- als auch das Kind-Theme zurückgesetzt und überschrieben.

en: Wave
de_DE: Welle

en: Waves
de_DE: Wellen

en: We are currently in maintenance mode. We will be back soon
de_DE: Wir befinden uns derzeit im Wartungsmodus. Wir sind bald wieder da

en: We are under maintenance mode, We will back soon.
de_DE: Wir sind im Wartungsmodus, wir sind bald zurück.

en: Weight
de_DE: Gewicht

en: Welcome Page Logo
de_DE: Logo der Willkommensseite

en: Whatsapp
de_DE: WhatsApp

en: When accordion is in close mode
de_DE: Wenn das Akkordeon im geschlossenen Modus ist

en: When accordion is in open mode
de_DE: Wenn das Akkordeon im offenen Modus ist

en: Which social share icons would you like to display?
de_DE: Welche Symbole für das Teilen in sozialen Netzwerken möchten Sie anzeigen?

en: Widgets title tag
de_DE: Widget-Titel-Tag

en: Widgets toggle
de_DE: Widgets-Umschalter

en: Width
de_DE: Breite

en: Wink
de_DE: Zwinkern

en: Wink Infinite
de_DE: Unendliches Zwinkern

en: Winkle
de_DE: Falten

en: Wishlist
de_DE: Wunschliste

en: Wishlist icon
de_DE: Wunschlistensymbol

en: With gap?
de_DE: Mit Lücke?

en: Wobble
de_DE: Wackeln

en: Wobble skew
de_DE: Wackeln und neigen

en: Word or text after number
de_DE: Wort oder Text nach der Zahl

en: Word or text before number
de_DE: Wort oder Text vor der Zahl

en: Words
de_DE: Wörter

en: Working Hours
de_DE: Öffnungszeiten

en: Working preset time list
de_DE: Funktionierende vordefinierte Zeitliste

en: Wrap
de_DE: Umwickeln

en: Wrap Style
de_DE: Umhüllungsstil

en: Wrong email, Please try again !
de_DE: Falsche E-Mail, bitte versuchen Sie es erneut!

en: XLarge Rotated
de_DE: XLarge gedreht

en: XLarge Rotated Radius
de_DE: XLarge gedrehter Radius

en: XLarge Squar
de_DE: XLarge Quadrat

en: Year
de_DE: Jahr

en: Year title
de_DE: Jahrestitel

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes, please
de_DE: Ja, bitte

en: You are in the quick theme options mode without preview for quick access to options
de_DE: Sie befinden sich im Schnellzugriffsmodus für Theme-Optionen ohne Vorschau

en: You can activate "Fixed Side" option from Theme Options > Header > Fixed Side
de_DE: Sie können die Option "Feste Seite" in den Design-Optionen > Kopfzeile > Feste Seite aktivieren

en: You can add custom StyleKit for any CSS selectors
de_DE: Sie können ein benutzerdefiniertes StyleKit für beliebige CSS-Selektoren hinzufügen

en: You can add custom css for this element.
de_DE: Sie können benutzerdefiniertes CSS für dieses Element hinzufügen.

en: You can add custom google fonts and use them inside WP Editor in posts or page builder elements
de_DE: Sie können benutzerdefinierte Google-Schriften hinzufügen und sie im WP-Editor bei Beiträgen oder Seitenelementen verwenden

en: You can call this popup with this ID, Example if ID is cz_popup_1, anywhere in page you can add #cz_popup_1 instead button URL
de_DE: Sie können dieses Popup mit dieser ID aufrufen, z.B. wenn die ID cz_popup_1 ist, können Sie überall auf der Seite #cz_popup_1 anstelle der Button-URL hinzufügen

en: You can create a coming soon or maintenance mode page and assign it here, This will redirect all your website visitors to that designated page
de_DE: Sie können eine 'Bald verfügbar'- oder Wartungsmodus-Seite erstellen und diese hier zuweisen. Dies wird alle Website-Besucher auf die entsprechende Seite umleiten

en: You can create a template and assign it here to show the template content
de_DE: Sie können eine Vorlage erstellen und sie hier zuweisen, um den Inhalt der Vorlage anzuzeigen

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section for this page.
de_DE: Sie können eine benutzerdefinierte Seite unter Dashboard > Seiten erstellen und diese hier zuweisen. Dies wird anstelle des Titelbereichs für diese Seite angezeigt.

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section.
de_DE: Sie können eine benutzerdefinierte Seite unter Dashboard > Seiten erstellen und diese hier zuweisen. Dies wird anstelle des Titelbereichs angezeigt.

en: You can create custom sidebar from Appearance > Widgets then select it here.
de_DE: Sie können eine benutzerdefinierte Seitenleiste unter Design > Widgets erstellen und sie hier auswählen.

en: You can create slider from Dashboard > Revolution Slider then assign it here.
de_DE: Sie können einen Slider unter Dashboard > Revolution Slider erstellen und ihn hier zuweisen.

en: You can customize shape by changing settings background, width, height, left, bottom, etc.
de_DE: Sie können die Form anpassen, indem Sie Hintergrund, Breite, Höhe, links, unten usw. ändern.

en: You can enable sticky mode from Theme Options > Header > Sticky Header
de_DE: Sie können den Sticky-Modus unter Theme-Optionen > Header > Sticky Header aktivieren

en: You can enable this option for auto load popup on page
de_DE: Sie können diese Option aktivieren, um das Popup auf der Seite automatisch zu laden

en: You can hide XTRA theme dashboard menus.
de_DE: Sie können die XTRA-Theme-Dashboard-Menüs ausblenden.

en: You can not add more than
de_DE: Sie können nicht mehr als

en: You can set custom logo for this individual page.
de_DE: Sie können ein benutzerdefiniertes Logo für diese einzelne Seite festlegen.

en: You can show or hide this element for logged in or non-logged in users
de_DE: Sie können dieses Element für angemeldete oder nicht angemeldete Benutzer anzeigen oder ausblenden

en: You haven't submitted any reviews yet, Please visit the product pages of your orders to share your feedback.
de_DE: Sie haben noch keine Bewertungen abgegeben. Bitte besuchen Sie die Produktseiten Ihrer Bestellungen, um Ihre Meinung mitzuteilen.

en: You may be interested in ...
de_DE: Sie könnten auch interessiert sein an ...

en: Your Title
de_DE: Ihr Titel

en: Your email
de_DE: Ihre E-Mail

en: Your new password
de_DE: Ihr neues Passwort

en: Your products compare list is empty.
de_DE: Ihre Produktvergleichsliste ist leer.

en: Your rating and reviews
de_DE: Ihre Bewertung und Rezensionen

en: Your wishlist list is empty.
de_DE: Ihre Wunschliste ist leer.

en: Youtube or Vimeo
de_DE: YouTube oder Vimeo

en: Youtube or Vimeo video URL
de_DE: Youtube- oder Vimeo-Video-URL

en: Zoom Icon
de_DE: Zoom-Icon

en: Zoom In
de_DE: Hineinzoomen

en: Zoom Mask
de_DE: Zoommaske

en: Zoom Out
de_DE: Herauszoomen

en: Zoom Out In
de_DE: Hineinzoomen

en: Zoom Rotate
de_DE: Zoom drehen

en: Zoom in fade
de_DE: Zoom-in-Fade

en: Zoom out fade
de_DE: Zoom-out-Fade

en: [Deprecated]
de_DE: [Veraltet]

en: archive and single pages
de_DE: Archive und Einzelseiten

en: archive page, category page, tags page, etc.
de_DE: Archivseite, Kategorieseite, Tag-Seite usw.

en: copy-paste your backup string here
de_DE: Kopieren Sie Ihren Backup-String hier

en: e.g. 200px or 60% according to parent width
de_DE: z.B. 200px oder 60% entsprechend der Breite des übergeordneten Elements

en: has been added to your cart.
de_DE: wurde zu Ihrem Warenkorb hinzugefügt.

en: is a PRO element
de_DE: ist ein PRO-Element

en: join now
de_DE: Jetzt beitreten

en: off
de_DE: aus

en: on
de_DE: an

en: url
de_DE: URL

en: z-index
de_DE: z-Index

en: ~ Default ~
de_DE: ~ Standard ~

en: ~ Direct Link ~
de_DE: ~ Direktlink ~

en: ~ Disable ~
de_DE: ~ Deaktivieren ~

en: ~ Select ~
de_DE: ~ Auswählen ~

en: ~ Simple ~
de_DE: ~ Einfach ~
